Udostępnij

„Walka o polskie lasy”. Posłowie zajmują się ustawą o OZE, a aktywiści protestują

14.07.2020

Na wtorek (14.07) na godz. 18:00 zaplanowano pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Projekt zakłada zwiększoną sprzedaż drewna na cele energetyczne. Pod Sejmem będą protestować aktywiści i miłośnicy przyrody. Jak przestrzegają, nowelizacja może doprowadzić do jeszcze bardziej intensywnych wycinek w polskich lasach.

Projekt Ministerstwa Środowiska zakłada wprowadzenie nowej definicji „drewna energetycznego”, która obowiązywałaby do końca 2021 roku. Za “drewno energetyczne” ma być uznane m.in. drewno małowymiarowe, chrust, igliwie i liście, kora, korzenie, karpy i drewno o minimalnej średnicy w górnym końcu wynoszącej co najmniej 7 cm w korze, które nie nadaje się np. do produkcji mebli.

Nowelizacja ma pomóc Lasom Państwowym, które przez pandemię sprzedają mniej drewna, a ścięte drzewa zalegają w lasach (więcej o noweli pisaliśmy TUTAJ).

” Lasy Państwowe zdają sobie sprawę z tego, że dotychczasowa gospodarka leśna nakierowana na produkcję drewna iglastego preferowanego przez przemysł nie może być kontynuowana” – komentuje Marta Grundland z Greenpeace w swoim tekście „Walka o martwe drewno i polskie lasy”. „W ostatnich latach postawiono na sadzenie większej ilości drzew liściastych takich jak dęby czy buki. Przebudowa drzewostanów idzie jednak zdecydowanie zbyt wolno, dlatego, przewidując straty finansowe, Lasy Państwowe potrzebują nowego rynku zbytu – w tym przypadku elektrowni.”

Aktywiści ostrzegają, że nowela pozwoli na jeszcze bardziej intensywne wycinki lasów pod pretekstem ich ochrony. Co więcej, może przyczynić się do pogłębienia kryzysu klimatycznego.

„Odpowiedzią na kryzys klimatyczny nie mogą być działania, które ten kryzys jeszcze bardziej pogłębią poprzez spalanie i uwalnianie węgla zmagazynowanego w drzewostanach” – dodaje Marta Grundland.

Dlatego Greenpeace i ruch Extinction Rebellion organizują dziś (wtorek, 14.07) protest pod Sejmem. Można do nich dołączać od 17:30 – manifestacja rozpocznie się na pół godziny przed planowanym pierwszym czytaniem nowelizacji ustawy o OZE.

Wydarzenie na Facebooku można znaleźć pod TYM LINKIEM.

Zdjęcie: Shutterstock/smereka

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.