Udostępnij

Ważna decyzja sądu może zatrzymać Ostrołękę C

05.08.2019

Między innymi poważne wady formalne zaważyły o unieważnieniu uchwały Walnego Zebrania Akcjonariuszy spółki Enea. Dotyczyła ona budowy nowego bloku elektrowni węglowej w Ostrołęce. Decyzję zaskarżyła Fundacja ClientEarth. Jej członkowie zaznaczają również, że na zrealizowanie inwestycji wciąż brakuje około trzech milionów złotych. 

Do sądu ze sprawą poszła fundacja ClientEarth, skupiająca prawników działających na rzecz ochrony środowiska. Co ciekawe, działacze ekologiczni sami są również akcjonariuszami energetycznego giganta.

– To dobra wiadomość, zarówno dla akcjonariuszy Enei, jak i klimatu. Elektrownia jest na dobrej drodze, by stać się aktywem osieroconym, który niesie ze sobą wyraźne i dobrze udokumentowane ryzyko finansowe. Inwestorzy są prawnie zobowiązani do zarządzania ryzykiem związanym z klimatem i mogą ponieść odpowiedzialność, jeśli nie wywiążą się z tego obowiązku. –  ocenia dr Marcin Stoczkiewicz, prezes Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Argumenty ClientEarth dotyczyły właśnie ryzyka finansowego, które mogą ponieść akcjonariusze w związku z inwestycją. Podobne wątpliwości ma firma Legal & General Investment Management, jeden z poważnych globalnych graczy posiadających akcje Enei.

– Nasi klienci są narażeni na bardzo wysokie ryzyko finansowe ze względu na niepewne wsparcie polityczne, rosnące ceny emisji dwutlenku węgla (…) i konkurencję płynącą ze strony nowych technologii w wytwarzaniu energii. – komentowała dla agencji Reutera Meryam Omi, szefowa wydziału zrównoważonych i odpowiedzialnych inwestycji w LGIM.

Koszty spalania węgla, który służyłby do produkcji prądu w bloku Ostrołęka C szybko rosną – podkreśla ClientEarth. To przez politykę wzrostu cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Trzy lata temu, kiedy zapadała decyzja o budowie bloku, ich cena wynosiła zaledwie sześć euro za tonę. Teraz stawka wzrosła do 28 euro.

Energa, druga z pracujących nad Ostrołęką C państwowych firm przyznała z kolei na zgromadzeniu akcjonariuszy, że zamknięcie inwestycji jest „wyzwaniem”. Spółki  mają wspólnie poszukiwać dla niej zewnętrznego finansowania.

O komentarz w tej sprawie poprosiłem również przedstawicieli Enei. Zapytałem, w jaki sposób planuje ona doprowadzić coraz bardziej niepewną inwestycję do końca. Biuro prasowe poinformowało mnie jedynie, że nie jest  pewne, czy władze spółki będą dzielić się informacjami na ten temat.

Fot. Sylwester Górski. Elektrownia Ostrołęka B. Licencja CC.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.