Udostępnij

„Maszynka do mielenia pieniędzy”. Protest przeciw rozbudowie elektrowni Ostrołęka

13.05.2019

W poniedziałkowe przedpołudnie pod katowickim Spodkiem odbyła się demonstracja „Ostrołęka C to maszynka do mielenia pieniędzy”. Równolegle do Ministerstwa Energii przekazany został wspólny apel, podpisany przez 28 organizacji sprzeciwiających się rozbudowie elektrowni.

Przy okazji rozpoczynającego się Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) uczestnicy symbolicznie zmielili sztuczne pieniądze – które ich zdaniem zostaną zmarnowane w ramach planowanej inwestycji w Ostrołęce. Wykorzystano w tym celu specjalnie przygotowaną instalację artystyczną.

Protest został zorganizowany przez Koalicję Stop Elektrowni Ostrołęka C, w skład której wchodzą: Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia, Zielony Instytut, Towarzystwo na rzecz Ziemi, HEAL Polska oraz Fundacja Frank Bold. Ponadto w wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Earth Strike Polska i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Głos zabrali m.in. Piotr Skubała (prof. nauk biologicznych z Uniwersytetu Śląskiego), Diana Maciąga (Pracownia na rzecz Wszystkich Istot) i Patryk Białas (Stowarzyszenie BoMiasto).

Dla zdrowia i klimatu

„Protestowaliśmy przeciwko budowie nowego bloku w elektrowni Ostrołęka, który, jeśli powstanie, zabetonuje naszą gospodarkę w paliwach kopalnych do 2040 roku. Pozostaniemy przy węglu, podczas gdy powinniśmy przechodzić na gospodarkę niskoemisyjną – zdrową dla ludzi, dobrą dla klimatu – gospodarkę XXI wieku.

Nie chcemy, by Polska nadal opierała energetykę o technologie przestarzałe, szkodliwe i w dodatku nieopłacalne ekonomicznie. Przygotowaliśmy makietę elektrowni Ostrołęka, połączonej z maszynką do mielenia pieniędzy. Uważamy, że właśnie taki proceder – marnowania środków finansowych – odbywa się poprzez państwowe dotacje, służące podtrzymywaniu przestarzałych rozwiązań” – powiedział Jarosław Pypno, aktywista krakowskiego Strajku dla Ziemi i Obozu dla Klimatu.

Apel do Ministra Energii

Tego samego dnia do Ministerstwa Energii przekazany został list podpisany przez 28 organizacji sprzeciwiających się rozbudowie elektrowni, w tym członków Koalicji Stop Elektrowni Ostrołęka C.

W dokumencie – z którym zapoznać można się tutaj – podniesione zostały m.in. kwestie nieopłacalności inwestycji, jej negatywnego wpływu na środowisko oraz klimat.

 

Fot. Magdalena Bronowska–Wodyńska

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.