Udostępnij

Wegańska rewolucja. Węgrzy zajęli się produkcją mięsa… z bananów

10.07.2020

Nasze produkty są i wegańskie, i zero-waste – chwalą się założyciele firmy Plantcraft. Start-up z Budapesztu do wytwarzania swoich wyrobów używa nie tylko zielonych bananów, ale i pestek pozostałych po wytwarzaniu wina.

Węgierska firma na pierwszy rzut oka nie oferuje rewolucji. Przez jej stronę internetową można zamówić między innymi plastry przypominające w smaku szynkę i wegańskie pasztety. Pozornie nie różnią się one od wielu innych zamienników mięsa, które zadomowiły się w sklepach na dobre również w Polsce.

W składzie produktów firmy Plantcraft czeka na nas jednak niespodzianka – znajdują się w nim banany. Do wyrobu „mięsa” używa się również nasion winogron pozostałych po wytwarzaniu wina.



Czytaj również: Immunolodzy zalecają dietę roślinną w czasie pandemii koronawirusa

Plantcraft zachwala zdrowotne zalety spożywania swoich wyrobów. Użyte przy ich produkcji zielone banany są źródłem błonnika, cynku, magnezu czy witamin. Pestki winogron z kolei dostarczają organizmowi kwasów Omega-6.

„W przyszłości musimy oprzeć naszą dietę na roślinach, w ten sposób zapewnimy możliwość wyżywienia rosnącej na świecie populacji” – powiedział współzałożyciel firmy Csaba Hetenyi – „Musimy wykorzystać kreatywność, aby produkować żywność, która jest dobra dla nas i dla naszej planety, ale także smaczna i niedroga.”

Czytaj także: Kanada stawia na weganizm. Zainwestuje 100 milionów dolarów w roślinne produkty

Rynek alternatyw dla mięsa w wielu krajach rośnie jak na drożdżach. Tylko w zeszłym roku „niemięso” regularnie spożywało 65 proc. Brytyjczyków. Według prognoz światowy rynek wegańskich substytutów ma w ciągu 10 lat osiągnąć wartość 250 mld dolarów. Spożycie wegańskich wędlin, pasztetów czy kiełbasek rośnie również w Polsce, a na produkcję zamienników decydują się nawet niektóre firmy z branży mięsnej.

To dobra wiadomość dla środowiska, które cierpi na masowej produkcji mięsa. Według danych ONZ przemysłowe farmy odpowiadają za co najmniej 14,5 proc. wszystkich emisji gazów cieplarnianych na świecie. Dlatego Komisja Europejska proponuje, by do 2030 roku znacznie zredukować ilość mięsa podawanego w restauracjach i oferowanego przez sklepy.

Źródło zdjęcia: Martin Rettenberger / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.