Udostępnij

Chcą budować farmy wiatrowe z drewna. Obniżą w ten sposób ślad węglowy

26.04.2023

Szwedzki oddział koncernu RWE Renewables podjął współpracę, która może zaowocować wprowadzeniem do użytku drewnianych konstrukcji turbin wiatrowych. Opracowała je spółka Modvion, z którą wspólnie prowadzone będą testy. Rozwijany projekt konkretnie dotyczy wież, których wytworzenie, w przypadku konwencjonalnych wiatraków, odpowiada za największą część emisji dwutlenku węgla. Wiatraki z drewna sprawią, że ślad węglowy będzie znacząco niższy.

Rozwój energetyki wiatrowej – zarówno morskiej, jak i lądowej – jest istotnym elementem transformacji energetycznej w wielu krajach świata. Dzięki wytwarzaniu energii elektrycznej z wiatru skutecznie udaje się obniżyć emisyjność sektora energetycznego. Najnowsza koncepcja, którą przetestować planuje koncern RWE Renewables, może w przyszłości obniżyć emisyjność związaną z budową elektrowni wiatrowych na lądzie.

Turbina wiatrowa na drewnianej konstrukcji

Jedna z największych firm zajmujących się energetyką odnawialną podjęła właśnie współpracę, której efektem może być wprowadzenie drewnianych elementów turbin wiatrowych do budowanych przez nią lądowych farm wiatrowych. Konkretnie chodzi o wieże, na których umieszona jest właściwa część turbin. Wprowadzenie w tym miejscu drewna miałoby istotnie obniżyć ślad węglowy związany z inwestycją.

Czytaj także: Wprowadzają zerowy VAT na panele fotowoltaiczne. W zeszłym roku padł tam rekord

Prototypowa wieża z drewna została postawiona w 2020 roku w miejscowości Björkö. Podpisane właśnie porozumienie ze spółką Modvion pozwoli natomiast na dalsze testowanie takiego rozwiązania.

„Widzimy, że modułowe wieże z drewna klejonego mają znaczny potencjał rynkowy. Mogą one przyczynić się do obniżenia kosztów produkcji energii elektrycznej z OZE, poprzez zastąpienie stali i betonu przyjaznym dla środowiska i klimatu drewnem. RWE oceni drewnianą wieżę Modvion pod kątem potencjalnego wykorzystania w przyszłych farmach wiatrowych” – powiedział w oświadczeniu Lars Borisson z RWE Renewables.

Czytaj także: Elektrownie wiatrowe niestabilne, a recykling łopat trudny? Sprawdzamy mity

Perspektywa niższego śladu węglowego

„Drewniane wieże mogą potencjalnie stać się ważnym elementem pomagającym branży w osiągnięciu pełnej neutralności pod względem emisji CO2” – podkreślał Borisson.

RWE podaje, powołując się na analizę cyklu życia przeprowadzoną przez szwedzki instytut badawczy RISE, że użycie drewnianej wieży zmniejsza emisje o 90 proc., w porównaniu ze stalową wieżą o tej samej wysokości i obciążeniu.

Mówiąc o zaletach drewnianych turbin, zwraca się przy tym uwagę na kwestię wcześniejszego pochłaniania CO2 przez drewno. „Konwencjonalna wieża odpowiada za największą część emisji, które powstają podczas produkcji turbin wiatrowych. Dzięki zastosowaniu drewna wieża staje się ujemna pod względem emisji dwutlenku węgla. Magazynuje bowiem więcej węgla, niż powstaje podczas jej produkcji” – przekonywała Maria-Lina Hedlund z Modvion.

Firma planuje zainstalować pierwszą komercyjnie działającą turbinę w 2023 roku. Obiekt ma dysponować mocą 2 megawatów i mierzyć wraz z łopatami 150 metrów. Kolejna turbina ma być już 6-megawatowa.

_

Zdjęcie: Modvion

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.