Udostępnij

Wielka Brytania wytworzyła większość energii elektrycznej ze źródeł niskoemisyjnych. Po raz pierwszy w historii

26.07.2019

Według raportu brytyjskiego ministerstwa biznesu, energii i przemysłu w 2018 roku blisko jedna trzecia energii elektrycznej produkowanej na Wyspach pochodziła ze źródeł odnawialnych. Około 20 proc. powstało w elektrowniach atomowych, co łącznie przekłada się na blisko 53 proc. energii elektrycznej ze źródeł niskoemisyjnych. Po raz pierwszy w historii brytyjskiej energetyki mniejszość w tzw. miksie stanowiły paliwa kopalne, a więc przede wszystkim węgiel i gaz.

W 2018 roku 31,4 proc. brytyjskiej energii elektrycznej wyprodukowano ze źródeł odnawialnych (przede wszystkim słońca i wiatru), podczas gdy rok wcześniej było to 27,5 procent. Po mniej więcej 1 proc. zmalał udział węgla, gazu, a także energii jądrowej w miksie energetycznym kraju – w ubiegłym roku stanowiły one odpowiednio 5,1 proc., 39,5 proc. oraz 19,5 proc. miksu.

Choć przewaga źródeł określanych mianem niskoemisyjnych jest niewielka, warto odnotować, że ma ona miejsce po raz pierwszy. Strona rządowa podkreśla jednak, że to dopiero część drogi w stronę planowanej zeroemisyjności kraju do 2050 roku.

„Niezwykle ważnym krokiem w osiąganiu zerowej emisji będzie przekształcenie systemu energetycznego, aby gospodarka mogła być zasilana przez przystępną, bezpieczną i czystą energię. Będziemy musieli zmienić nie tylko sposób, w jaki używamy energii w naszych domach i firmach, ale także sposób jej wytwarzania i dostarczania. Musimy to zrobić w taki sposób, aby koszty energii były jak najniższe, a bezpieczeństwo energetyczne nigdy nie było zagrożone” – powiedział Greg Clark, [do wczoraj] kierujący ministerstwem energii w rządzie Theresy May.

 

Z rządowym raportem na temat brytyjskiej energetyki można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/MarcelClemens

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.