Wkrótce ruszy pierwszy obywatelski panel klimatyczny w Krakowie

1129
0
Podziel się:
Panel klimatyczny Kraków

Już w sobotę 10 kwietnia odbędzie się pierwsze spotkanie Krakowskiego Panelu Klimatycznego, poświęconego zmianom klimatu i neutralności klimatycznej miasta. Celem będzie wypracowanie odpowiedzi na pytanie: jak Kraków i jego mieszkańcy mogą ograniczyć zużycie energii i zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej?

Zaproszenia do udziału w Krakowskim Panelu Klimatycznym rozesłano do 20 tysięcy losowo wybranych gospodarstw domowych w stolicy Małopolski. Osoby, które zdecydują się wziąć udział w panelu, będą mogły wspólnie decydować o przyszłości miasta. Rejestracja panelistów i panelistek potrwa do 26 marca.

Czytaj także: Mniej aut na ulicach, lepszy transport publiczny. To postulaty wrocławskiego panelu obywatelskiego

Czym jest panel obywatelski? To forma demokracji deliberacyjnej, czyli sposób podejmowania istotnych decyzji przez losowo wyłonioną grupę obywateli. Jego zadaniem jest przede wszystkim rozstrzygnięcie wybranego problemu z uwzględnieniem dobra wspólnego.

Co więcej, dzięki losowości grupa powinna odzwierciedlać ogólną populację mieszkańców.

Krakowski Panel Klimatyczny zajmie się problematyką zużycia energii i potrzebą zwiększenia wykorzystania energii odnawialnej. Dlaczego warto wziąć w nim udział?

Ponieważ rozwiązania, które uzyskają poparcie przynajmniej 80 proc. grupy panelistów i panelistek, będą wiążące dla władz miasta.

Spotkania zaplanowano w następujących terminach:

  • 1.10 kwietnia 2021 r. – spotkanie inauguracyjne i edukacyjne (zdalnie);
  • 2.17 kwietnia 2021 r. – spotkanie edukacyjne (zdalnie);
  • 3.24 kwietnia 2021 r. – spotkanie edukacyjne (zdalnie);
  • 4.15 maja 2021 r. – spotkanie deliberacyjne;
  • 5.29 maja 2021 r. – spotkanie deliberacyjne;
  • 6.12 czerwca 2021 r. – głosowanie i spotkanie podsumowujące.

Rejestracja dla uczestników, którzy otrzymali listowne zaproszenia, dostępna jest TUTAJ (do 26 marca). Do 28 marca trwają ponadto zapisy dla instytucji, organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, które chciałyby zabrać głos podczas sesji i przedstawić swój głos w sprawie. Więcej informacji znaleźć można TUTAJ.

_

Zdjęcia: Shutterstock/Dziewul

Podziel się: