Udostępnij

Wkrótce ruszy pierwszy obywatelski panel klimatyczny w Krakowie

23.03.2021

Już w sobotę 10 kwietnia odbędzie się pierwsze spotkanie Krakowskiego Panelu Klimatycznego, poświęconego zmianom klimatu i neutralności klimatycznej miasta. Celem będzie wypracowanie odpowiedzi na pytanie: jak Kraków i jego mieszkańcy mogą ograniczyć zużycie energii i zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej?

Zaproszenia do udziału w Krakowskim Panelu Klimatycznym rozesłano do 20 tysięcy losowo wybranych gospodarstw domowych w stolicy Małopolski. Osoby, które zdecydują się wziąć udział w panelu, będą mogły wspólnie decydować o przyszłości miasta. Rejestracja panelistów i panelistek potrwa do 26 marca.

Czytaj także: Mniej aut na ulicach, lepszy transport publiczny. To postulaty wrocławskiego panelu obywatelskiego

Czym jest panel obywatelski? To forma demokracji deliberacyjnej, czyli sposób podejmowania istotnych decyzji przez losowo wyłonioną grupę obywateli. Jego zadaniem jest przede wszystkim rozstrzygnięcie wybranego problemu z uwzględnieniem dobra wspólnego.

Co więcej, dzięki losowości grupa powinna odzwierciedlać ogólną populację mieszkańców.

Krakowski Panel Klimatyczny zajmie się problematyką zużycia energii i potrzebą zwiększenia wykorzystania energii odnawialnej. Dlaczego warto wziąć w nim udział?

Ponieważ rozwiązania, które uzyskają poparcie przynajmniej 80 proc. grupy panelistów i panelistek, będą wiążące dla władz miasta.

Spotkania zaplanowano w następujących terminach:

  • 1.10 kwietnia 2021 r. – spotkanie inauguracyjne i edukacyjne (zdalnie);
  • 2.17 kwietnia 2021 r. – spotkanie edukacyjne (zdalnie);
  • 3.24 kwietnia 2021 r. – spotkanie edukacyjne (zdalnie);
  • 4.15 maja 2021 r. – spotkanie deliberacyjne;
  • 5.29 maja 2021 r. – spotkanie deliberacyjne;
  • 6.12 czerwca 2021 r. – głosowanie i spotkanie podsumowujące.

Rejestracja dla uczestników, którzy otrzymali listowne zaproszenia, dostępna jest TUTAJ (do 26 marca). Do 28 marca trwają ponadto zapisy dla instytucji, organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, które chciałyby zabrać głos podczas sesji i przedstawić swój głos w sprawie. Więcej informacji znaleźć można TUTAJ.

_

Zdjęcia: Shutterstock/Dziewul

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.