Udostępnij

Woda w butelce czy z kranu? Naukowcy zbadali różnice dla środowiska

13.08.2021

Naukowcy z Hiszpanii postanowili sprawdzić, jak duży wpływ na środowisko ma picie wody z butelek plastikowych. W badaniu porównano scenariusze, w którym wszyscy mieszkańcy Barcelony korzystają z wody butelkowanej oraz taki, w którym dominuje kranówka. Różnice okazały się być ogromne, bo sięgające nawet 3,5 tys. razy większego oddziaływania w przypadku plastiku.

W badaniu uwzględniono m.in. dane na temat produkcji butelek plastikowych, wykorzystywanych przez branżę sprzedającą wodę. Okazuje się, że gdyby wszyscy mieszkańcy Barcelony przerzucili się na wodę w plastiku, koszt pozyskania niezbędnych zasobów ze środowiska naturalnego byłby nawet 3,5 tys. razy wyższy niż w scenariuszu, w którym piją wodę z kranu.

Czytaj także: Blisko połowa plastiku w oceanach ma związek z jedzeniem i napojami

Ogromną różnicę zaobserwowano również w zakresie wpływu na ekosystemy. W scenariuszu, w którym całkowicie dominuje woda butelkowana, oddziaływanie byłoby nawet 1400 razy większe.

Wyniki ich badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Science of The Total Environment„.

Kranówka a zdrowie

„Jakość kranówki znacznie wzrosła w Barcelonie od czasu wprowadzenia zaawansowanych metod uzdatniania w ostatnich latach. Jednak nie znalazło to odzwierciedlenia we wzroście spożycia wody z kranu. Sugeruje to, że wybór butelki może być motywowany czynnikami subiektywnymi, innymi niż jakość” – powiedziała w oświadczeniu Cristina Villanueva, główna autorka badania. Naukowczyni wskazuje, że oprócz walorów smakowych może chodzić o obawy przed zanieczyszczeniami. Zaliczają się do nich m.in. THM-y, pochodzące z procesów dezynfekcji i mogące przyczyniać się do rozwoju raka pęcherza moczowego.

Czytaj także: Chińczycy opracowali plastik rozkładający się w tydzień. Problem? Ograniczone zastosowanie

Choć w przypadku Barcelony jakość kranówki znacząco się poprawiła, Villanueva podpowiada rozwiązanie. Ryzyko może zostać zminimalizowane za sprawą odpowiedniego filtrowania wody z kranu w domach. Podkreśla ona, że picie wody z kranu jest lepszym wyborem, biorąc pod uwagę ogólny wpływ wody butelkowanej na środowisko.

_

Z pełnymi wynikami przytaczanych badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/DuxX

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.