Naukowcy z Hiszpanii postanowili sprawdzić, jak duży wpływ na środowisko ma picie wody z butelek plastikowych. W badaniu porównano scenariusze, w którym wszyscy mieszkańcy Barcelony korzystają z wody butelkowanej oraz taki, w którym dominuje kranówka. Różnice okazały się być ogromne, bo sięgające nawet 3,5 tys. razy większego oddziaływania w przypadku plastiku.
W badaniu uwzględniono m.in. dane na temat produkcji butelek plastikowych, wykorzystywanych przez branżę sprzedającą wodę. Okazuje się, że gdyby wszyscy mieszkańcy Barcelony przerzucili się na wodę w plastiku, koszt pozyskania niezbędnych zasobów ze środowiska naturalnego byłby nawet 3,5 tys. razy wyższy niż w scenariuszu, w którym piją wodę z kranu.
Czytaj także: Blisko połowa plastiku w oceanach ma związek z jedzeniem i napojami
Ogromną różnicę zaobserwowano również w zakresie wpływu na ekosystemy. W scenariuszu, w którym całkowicie dominuje woda butelkowana, oddziaływanie byłoby nawet 1400 razy większe.
Wyniki ich badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Science of The Total Environment„.
Kranówka a zdrowie
„Jakość kranówki znacznie wzrosła w Barcelonie od czasu wprowadzenia zaawansowanych metod uzdatniania w ostatnich latach. Jednak nie znalazło to odzwierciedlenia we wzroście spożycia wody z kranu. Sugeruje to, że wybór butelki może być motywowany czynnikami subiektywnymi, innymi niż jakość” – powiedziała w oświadczeniu Cristina Villanueva, główna autorka badania. Naukowczyni wskazuje, że oprócz walorów smakowych może chodzić o obawy przed zanieczyszczeniami. Zaliczają się do nich m.in. THM-y, pochodzące z procesów dezynfekcji i mogące przyczyniać się do rozwoju raka pęcherza moczowego.
Czytaj także: Chińczycy opracowali plastik rozkładający się w tydzień. Problem? Ograniczone zastosowanie
Choć w przypadku Barcelony jakość kranówki znacząco się poprawiła, Villanueva podpowiada rozwiązanie. Ryzyko może zostać zminimalizowane za sprawą odpowiedniego filtrowania wody z kranu w domach. Podkreśla ona, że picie wody z kranu jest lepszym wyborem, biorąc pod uwagę ogólny wpływ wody butelkowanej na środowisko.
_
Z pełnymi wynikami przytaczanych badań można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie: Shutterstock/DuxX