Woda w butelce czy z kranu? Naukowcy zbadali różnice dla środowiska

Podziel się:
Woda w butelce czy z kranu? Wpływ na środowisko nawet 3500 razy gorszy

Naukowcy z Hiszpanii postanowili sprawdzić, jak duży wpływ na środowisko ma picie wody z butelek plastikowych. W badaniu porównano scenariusze, w którym wszyscy mieszkańcy Barcelony korzystają z wody butelkowanej oraz taki, w którym dominuje kranówka. Różnice okazały się być ogromne, bo sięgające nawet 3,5 tys. razy większego oddziaływania w przypadku plastiku.

W badaniu uwzględniono m.in. dane na temat produkcji butelek plastikowych, wykorzystywanych przez branżę sprzedającą wodę. Okazuje się, że gdyby wszyscy mieszkańcy Barcelony przerzucili się na wodę w plastiku, koszt pozyskania niezbędnych zasobów ze środowiska naturalnego byłby nawet 3,5 tys. razy wyższy niż w scenariuszu, w którym piją wodę z kranu.

Czytaj także: Blisko połowa plastiku w oceanach ma związek z jedzeniem i napojami

Ogromną różnicę zaobserwowano również w zakresie wpływu na ekosystemy. W scenariuszu, w którym całkowicie dominuje woda butelkowana, oddziaływanie byłoby nawet 1400 razy większe.

Wyniki ich badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Science of The Total Environment„.

Kranówka a zdrowie

„Jakość kranówki znacznie wzrosła w Barcelonie od czasu wprowadzenia zaawansowanych metod uzdatniania w ostatnich latach. Jednak nie znalazło to odzwierciedlenia we wzroście spożycia wody z kranu. Sugeruje to, że wybór butelki może być motywowany czynnikami subiektywnymi, innymi niż jakość” – powiedziała w oświadczeniu Cristina Villanueva, główna autorka badania. Naukowczyni wskazuje, że oprócz walorów smakowych może chodzić o obawy przed zanieczyszczeniami. Zaliczają się do nich m.in. THM-y, pochodzące z procesów dezynfekcji i mogące przyczyniać się do rozwoju raka pęcherza moczowego.

Czytaj także: Chińczycy opracowali plastik rozkładający się w tydzień. Problem? Ograniczone zastosowanie

Choć w przypadku Barcelony jakość kranówki znacząco się poprawiła, Villanueva podpowiada rozwiązanie. Ryzyko może zostać zminimalizowane za sprawą odpowiedniego filtrowania wody z kranu w domach. Podkreśla ona, że picie wody z kranu jest lepszym wyborem, biorąc pod uwagę ogólny wpływ wody butelkowanej na środowisko.

_

Z pełnymi wynikami przytaczanych badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/DuxX

Podziel się: