Udostępnij

Wody Polskie opowiadają o suszy rodem z filmu Mad Max. Nie wspominają jednak ani o zmianach klimatu, ani o węglu

07.08.2019

Wody Polskie przygotowały spot, którego sceneria nawiązuje do serii filmów Mad Max. Ostrzegają w nim rodaków przed przyszłością, w której woda – z jakiegoś powodu – jest towarem deficytowym. Nie pojawia się jednak ani jedno słowo na temat przyczyn tak dramatycznej sytuacji w Polsce przyszłości. Ani o zmianach klimatu, ani o powodujących je emisjach gazów cieplarnianych.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie to podmiot powstały w 2017 roku w wyniku reformy prawa wodnego. Odpowiada za gospodarkę wodną na terenie całego kraju, a więc zajmuje się inwestycjami i działaniami, które mają zapewnić dostęp do wody mieszkańcom kraju, zakładom przemysłowym i rolnictwu.

Zgodnie ze swoją misją w ramach najnowszej kampanii społecznej przygotowano spot. Kilkuminutowy film stanowi ostrzeżenie dla współczesnych obywateli – ostrzeżenie przed rzeczywistością rodem z filmów Mad Max, gdzie jednak towarem deficytowym jest nie ropa, lecz właśnie woda.

Główny bohater żyje w rzeczywistości, w której każda kropla wody wydaje się być na wagę złota. W końcowej sekwencji dzwoni więc do samego siebie z przeszłości (teraźniejszości?), by ostrzec go przed konsekwencjami zaniedbań. Dowiadujemy się wówczas od narratora, że „susza to poważny i narastający problem”, że „samo zakręcanie kranu nie wystarczy, by uratować się przed jej skutkami”.

W zamian otrzymujemy propozycję, by magazynować deszczówkę, rzadziej myć samochód i nie podlewać roślin wodą nadającą się do spożycia, a także „wspierać rozwój małej i dużej retencji, która chroni nas w okresach suszy”. Naszym skromnym redakcyjnym zdaniem brakuje jednak kilku słów o innej, zasadniczej kwestii.

O czym nie opowiadają Wody Polskie?

Z opublikowanego spotu nie dowiadujemy się – a przynajmniej nie jest to powiedziane wprost – dlaczego nasz bohater żyje w tak nieprzyjaznej dla człowieka rzeczywistości. Choć niewłaściwe zarządzanie retencją wodną kraju, mogłoby przyczynić się do takiego obrotu spraw, brakuje paru zdań o innym, niezwykle ważnym czynniku – zmianach klimatu i ich antropogenicznych przyczynach, w postaci emisji gazów cieplarnianych.

Jak wynika z raportów nie tylko międzynarodowych organizacji, jak IPCC, ale także stanowiska Polskiej Akademii Nauk, to człowiek odpowiada za obserwowane dziś zmiany klimatu. Obydwie organizacje wskazują jasno, że to powodowane przez człowieka emisje gazów cieplarnianych są główną przyczyną problemu i – jak podkreśla PAN w niedawnym komunikacie – „nauka ma na to niezbite dowody”. [Więcej na temat oficjalnego stanowiska Polskiej Akademii Nauk pisaliśmy tutaj.]

Zdaniem europejskich akademii nauk zrzeszonych w EASAC (należy tam również PAN), jednym z zagrożeń związanych ze zmianami klimatu są właśnie susze. Być może główny bohater nie jest tego świadomy. Być może zbyt mało słyszał o tym w szkole. W każdym razie nie ostrzega siebie z przeszłości przed skutkami spalania paliw kopalnych.

Istnieje jeszcze inny związek między opieraniem się na nieodnawialnych źródłach energii, przede wszystkim węglu, a stanem zasobów wodnych w Polsce. Jak wynika z raportu Greenpeace, opublikowanego przed trzema laty, oparta głównie na węglu polska energetyka zużywa aż 70 proc. poboru wody. Dla porównania w Niemczech jest to 18 proc., natomiast średnia światowa wynosi 7 procent.

 

Źródła: Wody Polskie, PAN, Greenpeace

Zdjęcie: Shutterstock/Lauren Elisabeth

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.