Udostępnij

Wsparcie nie tylko na węgiel. Rząd opracowuje nowe dopłaty. Czy obejmą pellet drzewny?

23.01.2024

Sejm przegłosował niedawno rządowy projekt dodatku węglowego. Czekają go teraz prace w Senacie. Równocześnie z rządu padają deklaracje, że podobnym wsparciem objąć należy również ogrzewających swoje domostwa za sprawą innych nośników ciepła. Trwają prace międzyresortowe w tym zakresie, a premier zapowiada projekt ustawy w czwartek lub „być może już środę”. Co wiemy na temat przygotowywanych propozycji?

Aktualizacja: Artykuł pochodzi z dnia 2 sierpnia. Aktualne informacje na ten temat, w tym w zakresie rządowych planów kolejnych dopłat, dostępne są TUTAJ.

Projekt przyjęty przez rząd 19 lipca, a niedawno przegłosowany w Sejmie, od początku wzbudzał kontrowersje. Szybko pojawiły się komentarze, że nie jest sprawiedliwe wspieranie jedynie użytkowników węgla, w sytuacji gdy drożeją także inne nośniki ciepła. Deklaracje o potrzebie wsparcia w przypadku korzystania z innych źródeł szybko pojawiły się także w partii rządzącej. I to jeszcze przed finalnym przyjęciem projektu przez rząd.

Jak podaje TV Trwam w materiale z 18 lipca, „wicepremier Jacek Sasin podkreśla, że rządowymi dopłatami należy objąć także pellet drzewny”. „Jest powołany zespół międzyresortowy, który pracuje nad rozwiązaniami dla wszystkich grup, także dla ciepłownictwa. Jest wolą naszego rządu, żeby wesprzeć Polaków w tym trudnym momencie kryzysu energetycznego” – mówi w materiale szef resortu aktywów państwowych.

Czytaj także: „Właściciele kotłów śmieją się z tych, którzy słuchali kampanii społecznych” [LIST OD EKODORADCY]

Trwają międzyresortowe prace

O to, czy rząd planuje wsparcie dla ogrzewających budynki mieszkalne za sprawą innego źródła ciepła niż węgiel, a jeśli tak, to jakie rozwiązania są przygotowywane, zapytaliśmy w Ministerstwie Aktywów Państwowych i Ministerstwie Klimatu i Środowiska. O ile MAP nie udzieliło nam komentarza, ze strony MKIŚ padło potwierdzenie dotyczące prac międzyresortowych. Szczegółów jednak nie ujawniono.

„Rada Ministrów, 19 lipca 2022 r., przyjęła projekt ustawy o dodatku węglowym, który wesprze gospodarstwa domowe przed narastającym wzrostem cen węgla. (…) Międzyresortowy zespół pracuje nad rozwiązaniami dla gospodarstwach domowych używających opału innego niż węgiel” – napisano w odpowiedzi ze strony resortu klimatu i środowiska.

Na wtorkowej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki pytany, czy dopłaty obejmą również pellet i inne źródła ciepła, stwierdził, że nowy projekt ustawy zostanie przedstawiony w czwartek, a „być może już w środę”.

Czytaj także: Chcieliśmy kupić pellet w cenie podanej przez premiera. „Robią sobie jaja z ludzi”

Dopłaty również na pellet?

Jakie są efekty wspomnianych prac rządu nad wsparciem innych grup? Najnowsze doniesienia medialne sugerują, że strona rządowa pracuje obecnie nad kilkoma różnymi rozwiązaniami w zakresie rosnących kosztów ogrzewania.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na źródła w PiS, miałyby zostać wprowadzone dopłaty na olej opałowy, pellet i gazu LPG. Niekoniecznie jednak w tej samej wysokości, jak dla użytkowników węgla. Z kolei resort aktywów państwowych ma rozważać przygotowanie ustawy pomocowej dla ciepłowni, obejmującej np. rekompensatę lub dodatek na zakup paliw. Ponadto w partii dyskutowane ma być także m.in. obniżenie podatku VAT na niektóre paliwa.

„Będą kolejne ustawy?! „Ustawa o dodatku pelletowym”, „dodatku olejowym” i o kilku innych dodatkach? Chaos!” – komentuje na Twitterze Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego, odnosząc się do informacji o rzekomych o planach rządu. „Nie lepiej zrobić jedną ustawę o dodatku energetycznym? Warto byłoby policzyć, ile to będzie kosztować” – zwraca uwagę Guła, przypominając o propozycji wystosowanej niedawno przez Polski Alarm Smogowy, Instytut Badań Strukturalnych i Fundację Frank Bold.

Czytaj także: Rząd dosypie bogatym. Zapomniał o połowie emerytów

Propozycja społeczna: dodatek energetyczny zamiast węglowego

Społeczna propozycja, przedstawiona przez PAS, IBS i Fundację Frank Bold, obejmuje wprowadzenie dodatku energetycznego dla gospodarstw o najniższych dochodach, który przysługiwałby niezależnie od źródła ciepła. Miałby on wynosić 3000 złotych w przypadku domów jednorodzinnych i 1000 złotych dla wielorodzinnych. Równocześnie obowiązywałby próg dochodowy.

Jak wyliczają autorzy propozycji, dodatek energetyczny byłby sprawiedliwszy i równocześnie tańszy od propozycji rządowej. Objąłby bowiem 100 proc. gospodarstw o najniższych dochodach i 50 proc. o dochodach średniej wysokości. Koszty oszacowano natomiast na 9,5 mld złotych, podczas gdy rządowa propozycja jest wyceniana na 11,5 mld złotych. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

_

Zdjęcie: Marco de Benedictis / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.