Według najnowszych danych wszystkie gatunki słoni żyjące na Ziemi mają status zagrożonych wyginięciem, z czego jeden krytycznie. Zmiana dotyczy słonia afrykańskiego sawannowego i afrykańskiego leśnego. Podczas gdy jeszcze w 1930 roku w Afryce żyło ok. 10 milionów słoni, dziś jest ich niespełna 400 tysięcy.
Słonie żyjące w Afryce jeszcze do niedawna traktowane były jako jeden gatunek. Dzięki badaniom, w tym testom genetycznym, dokonano jednak rozróżnienia na słonie afrykańskie sawannowe oraz (nieco mniejsze) słonie afrykańskie leśne.
Obydwa gatunki łączy jednak ponury fakt, jakim jest malejąca populacja i w konsekwencji ryzyko wymarcia. Tak wynika z najnowszych danych, przedstawionych przez Grupę Specjalistów ds. Słoni Afrykańskich (AfESG), która współpracuje z Międzynarodową Unią Ochrony Przyrody (IUCN). W ich świetle zarówno słonie afrykańskie sawannowe, jak i słonie afrykańskie leśne, są zagrożone wyginięciem (EN). Te ostatnie – krytycznie zagrożone.
Czytaj także: Masowe wymieranie szybsze niż sądzono. “Od nas zależy, jaki świat zostawimy przyszłym pokoleniom”
Jak podaje WWF, populacja słoni afrykańskich leśnych spadła o 86 proc. w ciągu ostatnich 31 lat. Populacja afrykańskich słoni sawannowych zmniejszyła się natomiast o co najmniej 60 proc. w ostatnich 50 latach. W obydwu przypadkach gwałtowne spadki populacji rozpoczęły się od 2008 roku, w związku ze znacznym wzrostem kłusownictwa.
Bezpośrednią przyczyną jest popyt na kość słoniową, która w przypadku słoni afrykańskich leśnych jest twardsza i bardziej ceniona przez rzemieślników.
Czytaj także: Wielkie wymieranie nie do zatrzymania? “Wpędzamy się w kozi róg” [PODCAST]
Słoń afrykański pojawił się na liście gatunków zagrożonych w 1986 roku (wtedy jeszcze jako jeden gatunek) i przez większość czasu był klasyfikowany jako narażony na wyginięcie. Trzeci z żyjących gatunków słonia – indyjski – już od 1986 roku ma status zagrożonego wyginięciem.
_
Źródło: WWF
Zdjęcie: Shutterstock/Jane Rix