Udostępnij

Wybory prezydenckie 2020. Analizujemy plany kandydatów dla ekologii

08.07.2020

Na kilka dni przed drugą turą wyborów prezydenckich przedstawiamy naszą analizę dotyczącą ekologicznych planów obu kandydatów – Rafała Trzaskowskiego i Andrzeja Dudy. Co już zrobili, a co chcą zrobić dla ochrony środowiska? Jakie mają podejście do energetyki, praw zwierząt, jakości powietrza? Jakie decyzje podejmowali w przeszłości?

By sprawdzić wyborcze obietnice kandydata dotyczące środowiska, kliknij w zdjęcie

Rafał Trzaskowski

Andrzej Duda

Ochrona środowiska, energetyka i klimat zdają się odgrywać coraz ważniejszą rolę w debacie publicznej. To także tematy, które przez całą kampanię prezydencką przewijały się wielokrotnie.

Zarówno Andrzej Duda, jak i Rafał Trzaskowski, poświęcili część swoich programów ekologii. Mówili o niej również podczas wieców – mimo że przedstawiają zupełnie inne wizje Polski na najbliższe pięć lat.

Różnicom w ich poglądach zajął się portal Ekowyborca. Na jego facebookowej stronie możemy znaleźć grafiki porównujące ekologiczne plany i zapowiedzi obu kandydatów.

Prezydent nie ma oczywiście takiej mocy, by samodzielnie doprowadzić do neutralności klimatycznej naszego kraju czy wybudowania elektrowni atomowej. Ma jednak inicjatywę ustawodawczą. A co najważniejsze – to on podpisuje ustawy przygotowane przez Sejm i Senat. Może je również zawetować.

Przygotowaliśmy dla Państwa analizę ekologicznych planów, sukcesów i porażek obu kandydatów. Sprawdzamy, co deklarują w programach wyborczych i jakie decyzje podejmowali w przeszłości. Przypominamy ich wypowiedzi dotyczące środowiska.

Druga tura wyborów prezydenckich już w niedzielę, 12 lipca. Redakcja SmogLabu zachęca do głosowania.

Rafał Trzaskowski

Sprawdź obietnice wyborcze

Andrzej Duda

Sprawdź obietnice wyborcze

Autorzy: Katarzyna Kojzar, Marcel Wandas

Zdjęcie Rafała Trzaskowskiego: (miniatura) Grabowski foto/Shutterstock;  (duże) Tomasz Warszewski/Shutterstock

Zdjęcie Andrzeja Dudy: (miniatura) praszkiewicz/Shutterstock; (duże) Dziurek/Shutterstock

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.