Udostępnij

Plan Dudy dla ekologii: OZE, ale bez odchodzenia od węgla

08.07.2020

„Czyste Powietrze” i „Mój prąd” z jednej strony, z drugiej lex Szyszko i lex Ardanowski. Z jednej działanie na rzecz zalesiania, z drugiej wspieranie przekopu Mierzei Wiślanej. Analizujemy działania prezydenta Andrzeja Dudy w zakresie ochrony środowiska i jego plany na możliwą drugą kadencję.

W programie wyborczym prezydenta Dudy (który w całości można przeczytać TUTAJ) znalazł się rozdział zatytułowany „Zdrowie i ekologia”. Większa część rozdziału skupia się jednak na zdrowiu, a część „ekologiczna” pojawia się dopiero w ostatnim akapicie.

„W  dzisiejszych czasach równie ważne jak leczenie jest zapobieganie. Stąd program walki ze smogiem, który wspiera termomodernizację budynków jednorodzinnych, jak i na wymianę źródeł ciepła (na bardziej ekologiczne). Do 2029 r. przeznaczymy 103 mld zł dofinansowania, które zapewni Polakom ciepły dom i niższe rachunki” – pisze prezydent. Zapowiada rozwój systemu gospodarowania odpadami. Na koniec rozdziału napisano, że Polska powinna być zielonymi płucami Europy i że prezydent planuje wspierać program zalesiania.

W dwóch zdaniach wymieniono także pomysły na walkę z suszą. Andrzej Duda zapowiada, że będzie walczył o lepszy system retencji, który pozwoli na dobre nawadnianie upraw.

Program dotyczący środowiska jest bardzo mało szczegółowy – nie ma w nim ani słowa o prawach zwierząt, o parkach narodowych, transporcie, energetyce, OZE ani sprawiedliwej transformacji.

Niestety, urzędujący prezydent nie brał także udziału w pierwszej debacie, którą zorganizowali Kantar Polska i Global Compact Network Poland. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim zmian klimatu i ochrony środowiska (trzeba zaznaczyć także, że w tej debacie nie uczestniczył Rafał Trzaskowski, bo jeszcze nie był kandydatem. W spotkaniu wzięła udział Małgorzata Kidawa-Błońska).

To nie oznacza jednak, że informacji o planach i dokonaniach prezydenta brakuje. Kwestie dotyczące środowiska przewijały się zarówno przez cały okres pierwszej kadencji, jak i kampanii wyborczej.

Eko-karta

Na ostatniej prostej przed wyborami, na wiecu w Jakuszycach (woj. dolnośląskie) Duda przedstawił „Eko-kartę”, czyli wparcie dla inicjatyw na rzecz czystego powietrza, efektywnego wykorzystania zasobów wody, gospodarki odpadami i edukacji ekologicznej. Podkreślał też, jak ważne jest dla niego środowisko i zieleń.

„Chcemy, aby życie w mieście było przyjemniejsze, by nie było ogromnych betonowych powierzchni. Chcemy, aby była zieleń, aby były warunki do wypoczynku” – mówił. To jednak tylko słowa. Jak to się sprawdziło w działaniach?

Co się udało?

Sztab Andrzeja Dudy opublikował grafikę, na której chwali się dotychczasowymi dokonaniami prezydenta w dziedzinie ekologii.

Wśród swoich sukcesów Duda wymienił wprowadzenie (oczywiście razem z rządem) programów „Czyste Powietrze” (zakładającego wymianę kotłów i termomodernizację budynków) i „Mój Prąd” (obejmującego dofinansowanie instalacji paneli fotowoltaicznych). W maju tego roku do „Czystego Powietrza” wprowadzono niezbędne poprawki, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Podczas spotkania w Jakuszycach prezydent przypomniał także o projekcie „Miasto z klimatem” prowadzonym przez resort klimatu i wspierającym zielone inwestycje w miastach.

Sztab Dudy przypomina także o akcjach #sprzątaMY i #sadziMy. Pierwsza z nich dotyczy sprzątania lasów. Podczas jej inauguracji para prezydencka zbierała śmieci w Puszczy Białej (woj. mazowieckie). Na oficjalnej stronie prezydenta można przeczytać, że po akcji wywieziono dwie ciężarówki odpadów. Inicjatywa wzbudziła jednak kontrowersje. Jak ujawniło OKO.press, wolontariuszami #sprzątaMY byli pracownicy podlegający Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska, którzy zbierali śmieci w godzinach pracy. Co więcej, inauguracja akcji odbyła się tego samego dnia, co Strajk Klimatyczny w 60 polskich miastach.

Z kolei w ramach #sadziMY planowano rozdać 100 tysięcy sadzonek drzew oraz robić nasadzenia w poszczególnych nadleśnictwach. Prezydent zainaugurował projekt ponad rok temu w Nadleśnictwie Rytel (woj. pomorskie), przez które w sierpniu 2017 r. przeszedł huragan. „Lasy chronią klimat. To drzewa pochłaniają i magazynują w sobie i w ziemi dwutlenek węgla. Lasy są nam bardzo potrzebne” – mówił wtedy. Razem z żoną Agatą Dudą posadził symboliczne drzewo na terenie nadleśnictwa.

Na grafice przygotowanej przez sztab czytamy także o inicjatywie „Startupy w Pałacu”, która jest wsparciem dla innowacyjnych firm oferujących ekologiczne rozwiązania oraz o udziale Kancelarii Prezydenta w akcji WWF „Godzina dla Ziemi”. Sztab prezydenta przypomina też, że z jego inicjatywy Lasy Państwowe pozostały „własnością całego społeczeństwa”. W 2015 roku prezydent zawetował ustawę o lasach, która wprowadzała nowe możliwości sprzedaży terenów leśnych. Nie zakładała ona jednak prywatyzacji lasów, a jedynie odsprzedanie ich fragmentów dla celów publicznych lub zrównoważonej gospodarki leśnej.

Co się nie udało?

Przez całą kadencję Andrzeja Dudy nie udało się zrobić nic, co zbliżyłoby Polskę do rezygnacji z węgla. „Węgiel jest naszym strategicznym surowcem. Mamy zapasy na 200 lat i trudno, żebyśmy z węgla, dzięki któremu mamy suwerenność energetyczną, rezygnowali” – mówił Andrzej Duda podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Przekonywał także, że polskie lasy wystarczą, by zbilansować emisje CO2. Niestety, sprawa nie jest aż tak prosta, co świetnie tłumaczy „Nauka o klimacie”.

Co więcej, Polska rocznie emituje setki milionów ton CO2. W 2018 roku polskie emisje wzrosły o 3,5 proc. – to jeden z najwyższych wyników w całej UE.

Za kadencji Dudy w życie weszła nowelizacja ustawy o ochronie przyrody – lex Szyszko, nazwana w ten sposób od nazwiska nieżyjącego już ministra środowiska. Nowela umożliwiła wycinkę drzew bez konieczności zgłaszania tego do urzędu gminy. W maju 2017 roku prezydent podpisał z kolei nowelizację lex Szyszko, która nieco zaostrzyła bardzo liberalne prawo. Szacuje się jednak, że w czasie niekontrolowanych wycinek pod topór mogły pójść 3 mln drzew.

Prezydent podpisał także lex Ardanowski – czyli specustawę, zakładającą kary więzienia i grzywny za “przeszkadzanie” w polowaniach, czyli np. za spacery w lesie.

Andrzej Duda poparł przekop Mierzei Wiślanej, przekonując, że inwestycja na północy Polski zwiększy naszą suwerenność i wolność. Naukowcy alarmują, że prace na Mierzei spowodują nieodwracalne skutki dla środowiska – o czym rozmawialiśmy na SmogLabie z dr Szymonem Bzomą.

Za kadencji prezydenta nie powiększono żadnego parku narodowego i nie utworzono nowego. Ale to jest zarzut także do jego poprzedników – ostatni park narodowy powstał w 2001 roku (podczas prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego) i był to PN Ujście Warty.

W trakcie kampanii nie podjął żadnych rozmów z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym, który próbował spotkać się z każdym z kandydatów. Młodzi aktywiści donosili o aktach przemocy wobec nich na wiecach Dudy.

Co planuje?

Andrzej Duda zapowiada, że do 2035 roku Polska będzie produkować tyle energii z OZE, ile ze źródeł konwencjonalnych. Popiera budowę elektrowni jądrowej. Nie zapowiada i nie planuje odejścia od węgla.

Prezydent nie sprzeciwia się także regulacji rzek i budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nie wiemy, jakie plany ma w sprawie ochrony praw zwierząt. Prezydent nie odpowiedział na pytania organizacji Viva! dotyczące m.in. wykorzystywania zwierząt w cyrkach czy polowań na dzikie ptaki.

Zdjęcie: Dziurek/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.