Wybory prezydenckie 2020. Analizujemy plany kandydatów dla ekologii

2953
0
Podziel się:
ekologia wybory prezydenckie

Na kilka dni przed drugą turą wyborów prezydenckich przedstawiamy naszą analizę dotyczącą ekologicznych planów obu kandydatów – Rafała Trzaskowskiego i Andrzeja Dudy. Co już zrobili, a co chcą zrobić dla ochrony środowiska? Jakie mają podejście do energetyki, praw zwierząt, jakości powietrza? Jakie decyzje podejmowali w przeszłości?

By sprawdzić wyborcze obietnice kandydata dotyczące środowiska, kliknij w zdjęcie

Rafał Trzaskowski

Andrzej Duda

Ochrona środowiska, energetyka i klimat zdają się odgrywać coraz ważniejszą rolę w debacie publicznej. To także tematy, które przez całą kampanię prezydencką przewijały się wielokrotnie.

Zarówno Andrzej Duda, jak i Rafał Trzaskowski, poświęcili część swoich programów ekologii. Mówili o niej również podczas wieców – mimo że przedstawiają zupełnie inne wizje Polski na najbliższe pięć lat.

Różnicom w ich poglądach zajął się portal Ekowyborca. Na jego facebookowej stronie możemy znaleźć grafiki porównujące ekologiczne plany i zapowiedzi obu kandydatów.

Prezydent nie ma oczywiście takiej mocy, by samodzielnie doprowadzić do neutralności klimatycznej naszego kraju czy wybudowania elektrowni atomowej. Ma jednak inicjatywę ustawodawczą. A co najważniejsze – to on podpisuje ustawy przygotowane przez Sejm i Senat. Może je również zawetować.

Przygotowaliśmy dla Państwa analizę ekologicznych planów, sukcesów i porażek obu kandydatów. Sprawdzamy, co deklarują w programach wyborczych i jakie decyzje podejmowali w przeszłości. Przypominamy ich wypowiedzi dotyczące środowiska.

Druga tura wyborów prezydenckich już w niedzielę, 12 lipca. Redakcja SmogLabu zachęca do głosowania.

Rafał Trzaskowski

Sprawdź obietnice wyborcze

Andrzej Duda

Sprawdź obietnice wyborcze

Autorzy: Katarzyna Kojzar, Marcel Wandas

Zdjęcie Rafała Trzaskowskiego: (miniatura) Grabowski foto/Shutterstock;  (duże) Tomasz Warszewski/Shutterstock

Zdjęcie Andrzeja Dudy: (miniatura) praszkiewicz/Shutterstock; (duże) Dziurek/Shutterstock

Podziel się: