Udostępnij

Wybory prezydenckie 2020. Analizujemy plany kandydatów dla ekologii

08.07.2020

Na kilka dni przed drugą turą wyborów prezydenckich przedstawiamy naszą analizę dotyczącą ekologicznych planów obu kandydatów – Rafała Trzaskowskiego i Andrzeja Dudy. Co już zrobili, a co chcą zrobić dla ochrony środowiska? Jakie mają podejście do energetyki, praw zwierząt, jakości powietrza? Jakie decyzje podejmowali w przeszłości?

By sprawdzić wyborcze obietnice kandydata dotyczące środowiska, kliknij w zdjęcie

Rafał Trzaskowski

Andrzej Duda

Ochrona środowiska, energetyka i klimat zdają się odgrywać coraz ważniejszą rolę w debacie publicznej. To także tematy, które przez całą kampanię prezydencką przewijały się wielokrotnie.

Zarówno Andrzej Duda, jak i Rafał Trzaskowski, poświęcili część swoich programów ekologii. Mówili o niej również podczas wieców – mimo że przedstawiają zupełnie inne wizje Polski na najbliższe pięć lat.

Różnicom w ich poglądach zajął się portal Ekowyborca. Na jego facebookowej stronie możemy znaleźć grafiki porównujące ekologiczne plany i zapowiedzi obu kandydatów.

Prezydent nie ma oczywiście takiej mocy, by samodzielnie doprowadzić do neutralności klimatycznej naszego kraju czy wybudowania elektrowni atomowej. Ma jednak inicjatywę ustawodawczą. A co najważniejsze – to on podpisuje ustawy przygotowane przez Sejm i Senat. Może je również zawetować.

Przygotowaliśmy dla Państwa analizę ekologicznych planów, sukcesów i porażek obu kandydatów. Sprawdzamy, co deklarują w programach wyborczych i jakie decyzje podejmowali w przeszłości. Przypominamy ich wypowiedzi dotyczące środowiska.

Druga tura wyborów prezydenckich już w niedzielę, 12 lipca. Redakcja SmogLabu zachęca do głosowania.

Rafał Trzaskowski

Sprawdź obietnice wyborcze

Andrzej Duda

Sprawdź obietnice wyborcze

Autorzy: Katarzyna Kojzar, Marcel Wandas

Zdjęcie Rafała Trzaskowskiego: (miniatura) Grabowski foto/Shutterstock;  (duże) Tomasz Warszewski/Shutterstock

Zdjęcie Andrzeja Dudy: (miniatura) praszkiewicz/Shutterstock; (duże) Dziurek/Shutterstock

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.