Z danych opublikowanych przez unijną agencję wynika, że już w pierwszych dniach lata temperatury gruntu za kołem podbiegunowym dochodziły do blisko 50 st. Celsjusza. W zachodniej części Syberii również dominowały upały. Zeszły miesiąc był drugim najcieplejszym w historii pomiarów, przy czym rekord padł w ubiegłym roku.
Najnowsze dane opublikowane przez unijną agencję Copernicus pokazują, że w regionie Syberii trwają upały. Już w pierwszych dniach kalendarzowego lata w syberyjskim Wierchojańsku odnotowano temperaturę powierzchni gruntu równą 48 st. Celsjusza, przy czym temperatura powietrza wynosiła tam około 30 st. Celsjusza.
W leżącej w tym samym regionie miejscowości Saskylah temperatura powietrza wyniosła 31,9 st. Celsjusza, co było rekordem nie widzianym tam od 1936 roku. Temperatura powierzchni gruntu wynosiła natomiast 37 st. Celsjusza.
Czytaj także: Klimat coraz bardziej niestabilny. Jak wpływa na środowisko i nasze zdrowie?
Unijna agencja podkreśla, że region, a w szczególności rosyjska Republika Sacha, zmaga się aktualnie z uporczywą falą upałów. Najnowsze dane wskazują, że tegoroczny czerwiec w regionie Syberii może być jednym z najcieplejszych w historii pomiarów.
W ubiegłym roku odnotowano tam dobowy rekord temperaturowy dla Arktyki: w Wierchojańsku termometry pokazały wówczas 38 st. Celsjusza.
Zmiana klimatu a upały na Syberii
„Długoterminowy trend [ocieplenia – przyp. red.] jest wyraźny w czerwcu: temperatury rosną w całej Syberii z powodu wpływu antropogenicznych zmian klimatu” – powiedział dr Zachary Michael Labe, badacz klimatu z Colorado State University, cytowany przez ABC News. „W dalszym ciągu będzie to miało dramatyczny wpływ na morskie i lądowe ekosystemy Arktyki” – podkreśla dr Labe.
Czytaj także: IMGW: 2020 rok w Polsce był ekstremalnie ciepły, zima rekordowa, a poziom morza za wysoki
Co ciekawe, z dostępnych danych wynika, że miniony maj w zachodniej części Syberii był drugim najcieplejszym w historii pomiarów, po ubiegłorocznym rekordzie.
Temperatury na obszarze od Svalbardu do syberyjskiej części Arktyki w ostatnich 12 miesiącach były o 5 st. Celsjusza wyższe niż wynosi średnia z lat 1981-2010 – wynika z danych opublikowanych przez dra Labe.
Last month observed the 2nd warmest May on record (after last year) in parts of western Siberia. Data from JRA-55 reanalysis. pic.twitter.com/y7CfAebpz3
— Zack Labe (@ZLabe) June 23, 2021
Temperatures from Svalbard to parts of the Siberian #Arctic have averaged up to 5°C above the 1981-2010 climate average during the last 12 months
— Zack Labe (@ZLabe) June 21, 2021
[Data from JRA-55 reanalysis] pic.twitter.com/f7bR9osbWd
_
Zdjęcie: Shutterstock/M4dh0use