Udostępnij

Wysokie temperatury na Syberii. Grunt za kołem podbiegunowym miał 48°C

15.01.2024

Z danych opublikowanych przez unijną agencję wynika, że już w pierwszych dniach lata temperatury gruntu za kołem podbiegunowym dochodziły do blisko 50 st. Celsjusza. W zachodniej części Syberii również dominowały upały. Zeszły miesiąc był drugim najcieplejszym w historii pomiarów, przy czym rekord padł w ubiegłym roku.

Najnowsze dane opublikowane przez unijną agencję Copernicus pokazują, że w regionie Syberii trwają upały. Już w pierwszych dniach kalendarzowego lata w syberyjskim Wierchojańsku odnotowano temperaturę powierzchni gruntu równą 48 st. Celsjusza, przy czym temperatura powietrza wynosiła tam około 30 st. Celsjusza.

W leżącej w tym samym regionie miejscowości Saskylah temperatura powietrza wyniosła 31,9 st. Celsjusza, co było rekordem nie widzianym tam od 1936 roku. Temperatura powierzchni gruntu wynosiła natomiast 37 st. Celsjusza.

Czytaj także: Klimat coraz bardziej niestabilny. Jak wpływa na środowisko i nasze zdrowie?

Unijna agencja podkreśla, że region, a w szczególności rosyjska Republika Sacha, zmaga się aktualnie z uporczywą falą upałów. Najnowsze dane wskazują, że tegoroczny czerwiec w regionie Syberii może być jednym z najcieplejszych w historii pomiarów.

W ubiegłym roku odnotowano tam dobowy rekord temperaturowy dla Arktyki: w Wierchojańsku termometry pokazały wówczas 38 st. Celsjusza.

Zmiana klimatu a upały na Syberii

„Długoterminowy trend [ocieplenia – przyp. red.] jest wyraźny w czerwcu: temperatury rosną w całej Syberii z powodu wpływu antropogenicznych zmian klimatu” – powiedział dr Zachary Michael Labe, badacz klimatu z Colorado State University, cytowany przez ABC News. „W dalszym ciągu będzie to miało dramatyczny wpływ na morskie i lądowe ekosystemy Arktyki” – podkreśla dr Labe.

Czytaj także: IMGW: 2020 rok w Polsce był ekstremalnie ciepły, zima rekordowa, a poziom morza za wysoki

Co ciekawe, z dostępnych danych wynika, że miniony maj w zachodniej części Syberii był drugim najcieplejszym w historii pomiarów, po ubiegłorocznym rekordzie.

Temperatury na obszarze od Svalbardu do syberyjskiej części Arktyki w ostatnich 12 miesiącach były o 5 st. Celsjusza wyższe niż wynosi średnia z lat 1981-2010 – wynika z danych opublikowanych przez dra Labe.

_

Zdjęcie: Shutterstock/M4dh0use

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.