Udostępnij

Wytnij tropikalne drzewa, a teren będzie twój. Brazylia szykuje kolejną rzeź Amazonii?

13.05.2020

Aktywiści alarmują, że nowe prawo, proponowane przez prezydenta Brazylii, będzie zachęcać do nielegalnej wycinki w amazońskiej puszczy. Jeśli do jego pomysłu przychyli się parlament, wykarczowany i zajęty teren będzie łatwiej przejąć na własność. W tle sprawy pojawiają się także obawy o zdrowie Indian, związane z nasileniem się wycinki.

Jak podaje BBC, mimo trwania pandemii COVID-19, wycinka lasów tropikalnych w Brazylii nie spowalnia. Według tamtejszej agencji badań kosmicznych (INPE), obszar zniszczony w kwietniu był o 64 proc. większy niż w analogicznym okresie przed rokiem. W związku z narastaniem problemu, jak informuje kanadyjska stacja CBC, do ochrony lasów w ostatnich dniach zostało wysłane wojsko.

Czytaj także: Wycinka w Amazonii pogłębia wymieranie tamtejszych gatunków. Zwiększa również ryzyko pożarów

Krytycy polityki prezydenta Jaira Bolsonaro alarmują jednak, że równocześnie działa on na szkodę lasów. Wkrótce w brazylijskim parlamencie, obok m.in. ustaw związanych ze zwalczaniem koronawirusa, pojawi się propozycja prezydenta, ułatwiająca przejmowanie wylesionych terenów na własność.

https://www.facebook.com/SmogLab/posts/2372717709677237

Ziemia na własność

Jak donosi „Guardian”, nowe prawo dotyczyć ma możliwości przejmowania na własność terenów, które zostały wcześniej nielegalnie wylesione. Choć podobne zajęcia były już wcześniej możliwe na mocy wydawanych dekretów, teraz prawo miałoby wejść na stałe.

Grupa 49 brazylijskich prokuratorów federalnych ostrzega w wydanej rekomendacji, że takie rozwiązanie będzie stanowiło zachętę do łamania prawa. A nawet stanowi naruszenie konstytucji kraju. Mimo tego najprawdopodobniej przed 19 maja sprawa pojawi się w parlamencie Brazylii.

„Amazonia przypomina w działaniu giełdę. To, co mówią rządzący krajem, naprawdę wpływa na zachowanie ludzi” – mówi jeden z zaangażowanych prokuratorów, Daniel Azevedo. „[Dla nich] to sygnał, że jeśli wylesisz jakiś obszar teraz, w 2020 lub 2021 roku, wkrótce staniesz się jego właścicielem. (…) W ciągu najbliższych kilku lat dojdzie do wzrostu dewastacji lasów” – podkreśla prokurator, cytowany przez brytyjski dziennik.

Czytaj także: Coraz gorsza sytuacja w puszczy Amazońskiej

Jak podkreśla stacja ABC, brazylijskie władze odcinają się od zarzutów, że sprzyjają wycince lasów. Administracja Bolsonaro utrzymuje, że rozwiązanie zostanie tak opracowane, by prawa własności trafiały jedynie do tych, którzy zajęli ziemię w sposób „pokojowy” i zajmowali ją przez wiele lat.

Aktywiści ostrzegają jednak, że do przyjęcia rozwiązania dojdzie najprawdopodobniej w formie wirtualnej, co utrudni społeczną kontrolę nad kształtem dokumentu.

Brazylijski Greenpeace powołuje się także na opinie prawników, według których prace nad ustawą w formie zdalnej są nielegalne, ponieważ nie są sprawą nagłą. Zdaniem Brendy Brito, prawniczki z Instytutu Imazon, administracja Bolsonaro chce wykorzystać sytuację pandemii, by wprowadzić nowe prawo bez konsultacji i dyskusji na posiedzeniu plenarnym.

Zagrożenie epidemiczne

Lokalni aktywiści obawiają się jednak nie tylko o stan brazylijskiej puszczy, ale i zdrowie Indian. Większa aktywność grabieżców w lasach to ich zdaniem wyższe ryzyko rozprzestrzenienia się COVID-19 wśród rdzennych mieszkańców. Wiele społeczności nadal żyje bowiem we względnym odizolowaniu od brazylijskich miast.

„Jesteśmy zdesperowani” – mówi Andre Karipuna, członek plemienia Karipuna ze stanu Rondonia, cytowany przez Justice Environment Foundation. „Karipuna to niewielka, odizolowana społeczność, dlatego nawet jedna zarażona osoba może szybko roznieść wirusa w całym plemieniu” – podkreśla.

_

Zdjęcie: Shutterstock/guentermanaus

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.