Udostępnij

Węgiel w całym kraju w górę – średnio o 60 proc. PAS: ratunkiem docieplenie i fotowoltaika

02.02.2022

Węgiel jest coraz droższy – wynika z badań CEM Instytutu Badań Rynku i Opinii Publicznej na zlecenie Polskiego Alarmu Smogowego. Ceny w składach zmieniają się często z dnia na dzień. Ceny popularnego orzecha poszły do góry nawet o 60 proc. Polski Alarm Smogowy w związku z drożyzną apeluje do premiera. Receptą na wysokie rachunki ma być wsparcie na docieplenie budynków i powrót do korzystnych rozliczeń energii z fotowoltaiki.

„Od kilku miesięcy nie rozstaję się z cennikiem, który wcześniej znałem na pamięć” – powiedział badaczom CEM pracownik jednego ze składów węgla. Pracownicy instytutu sprawdzili ceny w 32 składach, nie pomijając żadnego z województw. Wszędzie mogli usłyszeć o tym samym: wzrost cen węgla dopiero nabiera tempa. „Czarne złoto” nie jest wyjątkiem na tle innych surowców.

„Wskazuje się, że ceny węgla skokowo wzrosły na jesień ubiegłego roku, czego znamienną konsekwencją, dodatkowo wzmacniającą tempo wzrostu, było wprowadzenie przez kopalnie aukcyjnego trybu sprzedaży” – czytamy w podsumowaniu badań.

 class=
Zmiana cen paliw stałych w latach 2021-2022


Jak duży jest wzrost cen węgla? Pracownicy CEM sprawdzili ich wzrost na przykładzie gatunku orzech. Jeszcze rok temu za tonę takiego węgla można było zapłacić nawet 800 złotych. Średnie ceny wynosiły z kolei zaledwie 880 złotych. „Zaledwie” na tle dzisiejszych – bo tani orzech kosztuje 1260 złotych za tonę, średnia wynosi nieco ponad 1,4 tys., a najwyższą odnotowaną przez CEM ceną było 1760 złotych. Średnio zapłacimy więc o 60 proc. więcej, niż rok temu.

Okazuje się, że do góry poszły również koszty zakupu innych paliw stałych. W przypadku pelletu o 59 proc. (wzrost ze średniej ceny 981 zł za tonę do 1464 zł/t). Metr sześcienny drewna kominkowego poszedł w gorę o 40 proc. (z 213 do 298).

Wzrost cen węgla to nie wszystko – w górę idzie też pellet

Pracownicy składów zwracają uwagę na ogromny popyt na pellet. Jak zauważają, kotłów wciąż przybywa, dlatego zapotrzebowanie wciąż rośnie. Jednocześnie pellet bierze się przecież w dużej mierze z odpadów po produkcji mebli czy paneli podłogowych. Większe dostawy oczekiwane są w lutym i marcu.

Czytaj również: Smolista czerń na płucach w gminie Czerwionka-Leszczyny. To chyba rekord

W górę idą również ceny innych paliw stałych. Jak pisaliśmy już w Smoglabie, według danych portalu Kalkulator Budowlany zdrożał między innymi „ekogroszek”. Węgiel tego gatunku o lepszej jakości kosztuje teraz od około 1600 do nawet 1700 złotych. Nawet kilkaset złotych więcej trzeba wyłożyć na „ekogroszek” workowany. W tym przypadku koszt zakupu tony to nawet 2100 złotych.

Wzrosty cen wpływają też na niską opłacalność węglowego ogrzewania – nawet w porównaniu z drożejącym gazem. Można to sprawdzić używając zaawansowanego kalkulatora Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Wyliczenia dają zaskakujący wynik – przy 50-procentowej sprawności pieca roczny zapas węgla w 100-metrowym domu zamieszkałym przez cztery osoby będzie kosztował 4590 złotych. Gaz w takim samym budynku wyposażonym w nowoczesny kocioł kondensacyjny to z kolei roczny koszt 4220 złotych.

Recepta na wysokie rachunki? Pomoc w dociepleniu budynków

Można walczyć z wysokimi rachunkami za ogrzewanie – przekonuje Polski Alarm Smogowy (PAS). Działacze organizacji twierdzą, że w Polsce wciąż niewystarczająco dba się o efektywność energetyczną budynków. W tej sprawie zaapelowali w środę do premiera Mateusza Morawieckiego. PAS postuluje wzmocnienie utrzymywanego przez Skarb Państwa Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Stamtąd miałyby pochodzić pieniądze na docieplenie budynków wielorodzinnych. Jak dodają aktywiści, ponad 30 proc. wszystkich budynków jednorodzinnych w Polsce nie jest w ogóle ocieplona, a 40 proc. ma w ociepleniu ubytki. Ich właściciele również powinni liczyć na pomoc.

– Większe wsparcie do ocieplenia domów nie tylko obniży rachunki za ogrzewanie, ale również pomoże w walce ze smogiem i poprawi niezależność energetyczną Polski. Najtańsze, najbezpieczniejsze i najbardziej ekologiczne paliwo to takie, którego nie musimy spalać – komentuje Andrzej Guła, lider PAS.

Z drożyzną można walczyć również wspierając fotowoltaikę – przekonuje Alarm. „Jedyną sensowną odpowiedzią, żeby zapewnić polskim gospodarstwom dostęp do taniej, przystępnej energii jest wsparcie efektywności energetycznej oraz promocja energetyki prosumenckiej, dzięki której polskie gospodarstwa domowe mogą wytwarzać własną energię elektryczną” – czytamy w apelu aktywistów do prezesa Rady Ministrów. Dlatego członkowie PAS postulują powrót do korzystnych warunków rozliczania się z energii wytworzonej przez panele słoneczne, które dla nowych ich posiadaczy zmieniają się od kwietnia tego roku.

„Prawdziwą niezależność energetyczną Polska może uzyskać stawiając na zwiększenie efektywności energetycznej polskich domów i polskiej gospodarki. Efektywność energetyczna jest najskuteczniejszą tarczą, która może ochronić gospodarstwa domowe przed kryzysami podobnymi do tych, który teraz obserwujemy”- podsumowuje Adrzej Guła w piśmie wysłanym do premiera.

Źródło zdjęcia: Daniel Sztork / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.