Udostępnij

Nietypowa akcja w centrum Warszawy. Wzywają do jednej rzeczy

09.08.2023

Warszawski oddział organizacji Extinction Rebellion zwrócił uwagę na wyzwania związane z efektywnością energetyczną. – To pierwszy krok do odejścia od paliw kopalnych — mówi nam jedna z aktywistek. – Dzięki oszczędności energii więcej pieniędzy zostanie także w krajowym budżecie — dodaje.

„Efektywność energetyczna teraz”, „Można panikować”, „Ziemia płonie” – to niektóre z haseł, które zawisły w ramach akcji street art-u w Warszawie. Stoi za nią lokalny oddział Extinction Rebellion (XR) — ruchu społecznego, który od władz domaga się działania w związku z kryzysem klimatyczno-środowiskowym. Jako główny problem wskazano spalanie paliw kopalnych w energetyce. – 39 proc. energii można zaoszczędzić samą efektywnością energetyczną — wskazują organizatorzy happeningu.

– Efektywność energetyczna jest tak ważna, bo jest pierwszym krokiem do odejścia od paliw kopalnych — mówi w rozmowie ze SmogLabem Kamila Siwek z warszawskiego XR. – Raporty IPCC mówią jasno: bez niej nie uda się przeprowadzić sprawiedliwej transformacji. Jest też metodą, która, w odróżnieniu od innych, przynosi korzyści od ręki. Może natychmiast zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych — zauważa Siwek.

„Efektywność energetyczna jest pierwszym krokiem do odejścia od paliw kopalnych” — Kamila Siwek, XR Warszawa

 class=
Happening w Warszawie, 7.08.2023. Fot. XR Warszawa

Efektywność energetyczna. „Mniejsze zużycie energii to więcej pieniędzy w portfelu”

— Są dwa główne powody, dla których ta zbitka słów: efektywność energetyczna, jest istotna — mówi nam Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. Przedstawiciel PAS wskazuje, że najtańsza jest ta energia, za którą nie musimy płacić.

– Efektywność energetyczna, czyli ocieplanie domów czy zużywanie mniejszej ilości energii na różne zadania, oznacza, że portfele nie są tak obciążone kosztem prądu. To pierwsza korzyść. Drugą jest brak spalania węgla, czy gazu. Dzięki temu nie emitujemy nadmiernych emisji dwutlenku węgla ani zanieczyszczeń powietrza — zaznacza rzecznik PAS.

Dodaje, że sprawa dotyczy także dużych procesów przemysłowych, które z natury pochłaniają więcej energii. – Takie procesy, które byłyby bardziej oszczędne, poprawiłyby bilans energetyczny kraju, jak również samych firm. Dzięki temu można obniżyć koszty, co może wpłynąć na końcową cenę określonego produktu — wylicza Siergiej.

 class=
Happening w Warszawie, 7.08.2023. Fot. XR Warszawa

Extinction Rebellion: To może zrobić państwo

Zdaniem wspomnianej Kamili Siwek władza powinna przede wszystkim inwestować w rozwiązania, które pozwolą oszczędzić energię. Aktywistka zwraca uwagę, że przyniesie to wymierne korzyści finansowe dla krajowego budżetu. Co można zrobić tu i teraz? – Wymiana źródeł światła na energooszczędne, np. LED-owe, termomodernizacja budynków użyteczności publicznej — mówi nam przedstawicielka organizacji. – Zaoszczędzone pieniądze powinny być dalej inwestowane w efektywne energetycznie rozwiązania. Jakie? Na przykład rozwój transportu zbiorowego, przemyślane planowanie nowych osiedli i dzielnic. Fundusz rewolwingowy byłby dobrym rozwiązaniem — mówi Kamila Siwek.

To kolejna akcja XR Warszawa dotycząca problemu marnowania energii. W grudniu aktywiści zgasili choinkę na Placu Zamkowym, żeby zaprotestować przeciwko niepotrzebnej iluminacji w mieście. Później zawiesili banery z hasłami o efektywności energetycznej na warszawskiej Patelni, przy Placu na Rozdrożu oraz w innych miejscach.

W lipcu zakłócili obrady miejskich radnych, żądając bardziej zdecydowanych działań w realizowaniu postanowień Warszawskiego Panelu Klimatycznego, zwłaszcza ocieplania budynków.

Na wymianę starego kopciucha oraz ocieplenie domu można uzyskać państwową dotację. Więcej szczegółów o programie Czyste Powietrze znaleźć można TUTAJ.

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.