Udostępnij

Z 30 tys. zastrzelonych dzików tylko 122 były zakażone ASF. „Lex Ardanowski nieskuteczne”

08.04.2020

Posłowie partii Zielonych, Lewicy, PSL i KO zapytali ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o wyniki działań mających zwalczyć wirusa afrykańskiego pomoru świń. Od stycznia do połowy marca chorobę stwierdzono u zaledwie 0,4 proc. z zabitych dzików.

Lex Ardanowski, czyli specustawa dająca przywileje myśliwym, obowiązuje od stycznia 2020. Jej głównym celem miała być walka z ASF, wirusem, którym zarażają się dziki i trzoda chlewna. Przepisy zakładają m.in. zakaz wstępu do lasów dla obywateli podczas prowadzonego polowania. Przeszkodzenie w odstrzale może być karane grzywną, a nawet pozbawieniem wolności (więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ).

Po pierwszych miesiącach obowiązywania nowych przepisów grupa posłów zapytała ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o skuteczność walki z ASF. Jak się okazuje – jest ona bardzo niewielka.

Od 31 stycznia do 15 marca zabito dokładnie 29 676 dzików. ASF wykryto o 122 z nich.

Zdaniem Małgorzaty Tracz, autorki interpelacji i przewodniczącej Zielonych, Lex Ardanowski nie stawia w walce z chorobą na to, co najważniejsze. Stawia odstrzał na pierwszym miejscu, pomijając np. bioasekurację, która, zdaniem wielu specjalistów, pomogłaby zatrzymać rozprzestrzenianie się ASF. – Środki przeznaczane na wynagradzanie myśliwych, od 300 do 600 zł, powinny trafić na nadzór bierny, na wynagrodzenie dla osób, które znajdą padłe dziki i zaalarmują służby weterynaryjne – mówiła Tracz w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Czytaj także: Od walki z epidemią ważniejsze polowania? Jest zgoda rządu na odstrzał pomimo koronawirusa

Partia Zielonych na swoim Facebooku komentuje, że Lex Ardanowski jest „nieskuteczne” i dodaje : „Tylko 0,4% zabitych dzików było zarażonych ASF. To nie jest racjonalne działanie. To nie jest walka z ASF. Trzeba mówić o tym głośno”.

Więcej o ASF można przeczytać w naszej rozmowie z prof. Henrykiem Okarmą.

Zdjęcie: Budimir Jevtic/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.