Udostępnij

„Za pięć dwunasta koniec świata”. Naukowcy różnych dziedzin napisali książkę o kryzysie klimatycznym

27.05.2022

Naukowcy i naukowczynie reprezentujący kilkanaście dziedzin wspólnie przygotowali książkę na temat kryzysu klimatyczno-środowiskowego „Za pięć dwunasta koniec świata”. Publikacja pod redakcją prof. Katarzyny Jasikowskiej i dra Michała Pałasza pozwala spojrzeć na problem z różnych, także nieoczywistych perspektyw.

Podczas odbywającego się na Uniwersytecie Jagiellońskim I. ECO Kongresu miała miejsce premiera książki „Za pięć dwunasta koniec świata. Kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk”. Publikacja stanowi zbiór tekstów autorstwa specjalistów z kilkunastu dziedzin nauki, co pozwala spojrzeć na problemy środowiskowe z różnych perspektyw. Pobrać ją można bezpłatnie ze strony za512.uj.edu.pl.

Książka pod redakcją dr hab. Katarzyny Jasikowskiej, prof. UJ i dra Michała Pałasza składa się z 21 rozdziałów, podzielonych na trzy części: „Jak jest?”, „Dlaczego tak jest?”, „Co robić?”. Za poszczególne teksty odpowiadają naukowcy i naukowczynie zajmujący się różnymi naukami – zarówno przyrodniczymi, jak i społecznymi i humanistycznymi. Publikacji towarzyszy „Słownik klimatyczno-ekologiczny”, obejmujący 400 pojęć ujętych z punktu widzenia wielu nauk.

Czytaj także: Dr hab. Paulina Kramarz: Ludzi zmieniono w maszynki do robienia pieniędzy

Głos trzech pokoleń

„Nie lubię słowa podręcznik, ta książka to była orkiestra i to orkiestra jazzowa – każdy grał, to co czuł. Pisał to, w czym jest dobry i o czym chce powiedzieć” – mówiła podczas promocji książki prof. Katarzyna Jasikowska, współredaktorka książki i autorka rozdziałów, Koordynatorka Rady Klimatycznej UJ.

„Autorkami i autorami tych tekstów są osoby reprezentujące trzy różne pokolenia. Zależało nam zwłaszcza na głosie pokolenia, dla którego kryzys klimatyczny jest problemem numer 1, ponieważ to ono będzie musiało się z nim mierzyć. Ważny jest także emocjonalny wymiar książki. Kryzys ekologiczno-klimatyczny jest wyjątkowy i ludzie nauki wkładają w niego gigantyczny ładunek emocjonalny, ponieważ mają świadomość, że problem narasta i będzie narastał” – podkreślała prof. Jasikowska.

Czytaj także: Naukowcy z UJ: „Nie robiliśmy tego, co kluczowe”. Dlatego uruchomili kurs o kryzysie klimatycznym

Nie za pięć, a za trzy dwunasta. Kryzys klimatyczno-ekologiczny postępuje

„Gdy zaczynaliśmy pracę nad tą książkę byliśmy za pięć dwunasta, a dziś jesteśmy za trzy dwunasta. Z tej wiedzy wcale nie płynie optymistyczny wniosek” – zwracała uwagę podczas promocji książki dr hab. Beata Kowalska, prof. UJ, autorka rozdziału, Rzeczniczka Praw i Wartości Akademickich, Członkini Honorowa Rady Klimatycznej UJ. „Nie wystarczy, że nie polecimy raz samolotem. Nie mamy recepty, musimy zmienić myślenie o świecie. To ostatni moment, żeby zmieniać przyzwyczajenia. Depresja klimatyczna jest dziś czymś realnym. Sama ogromnie przeżyłam to, że w Charkowie zniszczono niedawno bank nasion, 160 tysięcy odmian” – podkreślała socjolożka.

„Za pięć dwunasta to moment, który otwiera naszą wyobraźnie i pozwala nam myśleć utopijnie. Kiedy uświadamiamy sobie w jakiej trudnej sytuacji znalazła się nasza planeta, wreszcie odważamy się myśleć, że inny świat jest możliwy. Zmierzać w stronę caring democracy, czyli demokracji opiekującej się. Należy stawiać odważne pytania i odważne żądania” – powiedziała prof. Kowalska.

Czytaj także: Naukowcy określili, ile wytrzyma planeta. Przekroczyliśmy cztery z dziewięciu granic!

„Świat się zmieni. Albo z powodu katastrofy albo zmiany systemu”

„Tytuł książki można rozumieć doomistycznie, lub można mówić o końcu starego świata. Świat niedługo się zmieni. Albo z powodu katastrofy albo zmiany systemu” – podkreślał dr Michał Pałasz, drugi z redaktorów książki, autor oraz tłumacz rozdziałów, Członek Rady Klimatycznej UJ. Miejscem inicjującym takie zmiany mają szanse stać się ośrodki edukacyjne.

„Nie do przecenienia jest rola uniwersytetów. O kryzysie klimatyczno-ekologicznym należy w nich nie tylko rozmawiać, ale także poszukiwać efektywnych rozwiązań mitygacji i adaptacji. To dziś najważniejsze zadanie wyższym uczelni” – podkreślała prof. Jasikowska.

_

Książkę można bezpłatnie pobrać ze strony za512.uj.edu.pl.

Źródło grafiki: Uniwersytet Jagielloński [Autorka okładki: Aleksandra Toborowicz (ASP w Krakowie)]

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.