Udostępnij

„Za pięć dwunasta koniec świata”. Naukowcy różnych dziedzin napisali książkę o kryzysie klimatycznym

27.05.2022

Naukowcy i naukowczynie reprezentujący kilkanaście dziedzin wspólnie przygotowali książkę na temat kryzysu klimatyczno-środowiskowego „Za pięć dwunasta koniec świata”. Publikacja pod redakcją prof. Katarzyny Jasikowskiej i dra Michała Pałasza pozwala spojrzeć na problem z różnych, także nieoczywistych perspektyw.

Podczas odbywającego się na Uniwersytecie Jagiellońskim I. ECO Kongresu miała miejsce premiera książki „Za pięć dwunasta koniec świata. Kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk”. Publikacja stanowi zbiór tekstów autorstwa specjalistów z kilkunastu dziedzin nauki, co pozwala spojrzeć na problemy środowiskowe z różnych perspektyw. Pobrać ją można bezpłatnie ze strony za512.uj.edu.pl.

Książka pod redakcją dr hab. Katarzyny Jasikowskiej, prof. UJ i dra Michała Pałasza składa się z 21 rozdziałów, podzielonych na trzy części: „Jak jest?”, „Dlaczego tak jest?”, „Co robić?”. Za poszczególne teksty odpowiadają naukowcy i naukowczynie zajmujący się różnymi naukami – zarówno przyrodniczymi, jak i społecznymi i humanistycznymi. Publikacji towarzyszy „Słownik klimatyczno-ekologiczny”, obejmujący 400 pojęć ujętych z punktu widzenia wielu nauk.

Czytaj także: Dr hab. Paulina Kramarz: Ludzi zmieniono w maszynki do robienia pieniędzy

Głos trzech pokoleń

„Nie lubię słowa podręcznik, ta książka to była orkiestra i to orkiestra jazzowa – każdy grał, to co czuł. Pisał to, w czym jest dobry i o czym chce powiedzieć” – mówiła podczas promocji książki prof. Katarzyna Jasikowska, współredaktorka książki i autorka rozdziałów, Koordynatorka Rady Klimatycznej UJ.

„Autorkami i autorami tych tekstów są osoby reprezentujące trzy różne pokolenia. Zależało nam zwłaszcza na głosie pokolenia, dla którego kryzys klimatyczny jest problemem numer 1, ponieważ to ono będzie musiało się z nim mierzyć. Ważny jest także emocjonalny wymiar książki. Kryzys ekologiczno-klimatyczny jest wyjątkowy i ludzie nauki wkładają w niego gigantyczny ładunek emocjonalny, ponieważ mają świadomość, że problem narasta i będzie narastał” – podkreślała prof. Jasikowska.

Czytaj także: Naukowcy z UJ: „Nie robiliśmy tego, co kluczowe”. Dlatego uruchomili kurs o kryzysie klimatycznym

Nie za pięć, a za trzy dwunasta. Kryzys klimatyczno-ekologiczny postępuje

„Gdy zaczynaliśmy pracę nad tą książkę byliśmy za pięć dwunasta, a dziś jesteśmy za trzy dwunasta. Z tej wiedzy wcale nie płynie optymistyczny wniosek” – zwracała uwagę podczas promocji książki dr hab. Beata Kowalska, prof. UJ, autorka rozdziału, Rzeczniczka Praw i Wartości Akademickich, Członkini Honorowa Rady Klimatycznej UJ. „Nie wystarczy, że nie polecimy raz samolotem. Nie mamy recepty, musimy zmienić myślenie o świecie. To ostatni moment, żeby zmieniać przyzwyczajenia. Depresja klimatyczna jest dziś czymś realnym. Sama ogromnie przeżyłam to, że w Charkowie zniszczono niedawno bank nasion, 160 tysięcy odmian” – podkreślała socjolożka.

„Za pięć dwunasta to moment, który otwiera naszą wyobraźnie i pozwala nam myśleć utopijnie. Kiedy uświadamiamy sobie w jakiej trudnej sytuacji znalazła się nasza planeta, wreszcie odważamy się myśleć, że inny świat jest możliwy. Zmierzać w stronę caring democracy, czyli demokracji opiekującej się. Należy stawiać odważne pytania i odważne żądania” – powiedziała prof. Kowalska.

Czytaj także: Naukowcy określili, ile wytrzyma planeta. Przekroczyliśmy cztery z dziewięciu granic!

„Świat się zmieni. Albo z powodu katastrofy albo zmiany systemu”

„Tytuł książki można rozumieć doomistycznie, lub można mówić o końcu starego świata. Świat niedługo się zmieni. Albo z powodu katastrofy albo zmiany systemu” – podkreślał dr Michał Pałasz, drugi z redaktorów książki, autor oraz tłumacz rozdziałów, Członek Rady Klimatycznej UJ. Miejscem inicjującym takie zmiany mają szanse stać się ośrodki edukacyjne.

„Nie do przecenienia jest rola uniwersytetów. O kryzysie klimatyczno-ekologicznym należy w nich nie tylko rozmawiać, ale także poszukiwać efektywnych rozwiązań mitygacji i adaptacji. To dziś najważniejsze zadanie wyższym uczelni” – podkreślała prof. Jasikowska.

_

Książkę można bezpłatnie pobrać ze strony za512.uj.edu.pl.

Źródło grafiki: Uniwersytet Jagielloński [Autorka okładki: Aleksandra Toborowicz (ASP w Krakowie)]

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.