Udostępnij

Zabrze zobaczyło, czym oddycha. Płuca czarne po kilku dniach

24.11.2022

Mobilna instalacja ze sztucznymi płucami odwiedziła Zabrze. To akcja Polskiego Alarmu Smogowego, która czarno na białym pokazuje czym oddychamy. W tym sezonie odwiedzi aż 63 lokalizacje. Jak wyglądają płuca ustawione w śląskiej miejscowości? Sprawdzamy!

Na czym polega inicjatywa? Dwumetrowy model ludzkich płuc jest ustawiany na rynkach i placach w różnych miejscowościach. Płuca „oddychają” zabarwiając śnieżnobiały materiał pokazując, czym na co dzień oddychamy. Taka instalacja „oddycha” przez dwa tygodnie w jednej lokalizacji. Wyniki bywają szokujące. Jak wygląda taki materiał po kilku dniach smogu widzimy na zdjęciu tytułowym. A na początku wygląda tak:

 class=
Instalacja mobilnych płuc w Czernichowie w 2021 r.

W zeszłym roku płuca wielokrotnie zabarwiły się smolistą czernią. Tak było na przykład w gminie Czerwionka-Leszczyny. Tam czarny odcień był rekordowy. Po dwóch tygodniach instalacja wyglądała tak:

Czerwionka-Leszczyny płuca
Płuca po 2 tygodniach „oddychania” w gminie Czerwionki-Leszczyny

Jakie powietrze w Zabrzu?

W połowie listopada inicjatywa dotarła do Zabrza. – Niestety, ale już po kilkunastu godzinach płuca zaczęły robić się szare. Dziś, po blisko tygodniu obecności w Zabrzu pokryte są szaro-czarną sadzą – mówi redakcji SmogLabu Agnieszka Rupniewska, radna miejska z Zabrza, przewodnicząca klubu radnych KO – Nowe Zabrze.

Rupniewska podkreśla, że kolor płuc nie jest dla niej zaskoczeniem. Miasto ma bowiem ma poważny problem z jakością powietrza. – Mobilne płuca zostaną w Zabrzu do końca listopada. To nie będzie zakończenie naszych działań w walce o czyste powietrze – zapewnia radna. Po zakończeniu akcji z płucami rozpocznie się kolejna kampania – „Zabrze Oddycha”.

[bafg id=”57293″]

Badania opinii publicznej w Zabrzu wskazują, że jakość powietrza to jeden z najpilniejszych tematów dla mieszkańców. – To tylko potwierdza, że wśród mieszkańców Zabrza jest wola i chęci do zmiany. Widać, że zależy im na dobrej jakości powietrza. Mieszkańcy potrzebują jednak wsparcia i pokierowania ich, jak i co zrobić. W „ekosystemie” dbania o powietrze każdy z nas ma do odegrania swoją rolę – mieszkańcy swoją, samorząd swoją i rząd swoją. Chcę zostać dobrze zrozumiana – edukacja i uświadamianie to jedno, a drugie bardzo ważne, to modernizacja i zmiana źródeł pozyskiwania ciepła – mówi nam radna Agnieszka Rupniewska.

Czytaj także: Pszczyna: Czarno na białym widać, jak fatalne jest powietrze [ROZMOWA]

Gdzie jeszcze dotrą płuca?

– Cztery lata temu w naszej pierwszej kampanii brała udział tylko jedna instalacja mobilnych płuc – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. – W tym sezonie grzewczym dysponujemy już siedmioma instalacjami, które odwiedzą aż 63 lokalizacje w dziewięciu województwach. Bardzo ważne w tej kampanii okazało się zaangażowanie aktywistów alarmów smogowych, społeczników i biznesu. Jedną z instalacji zbudowali uczniowie tzw. „samochodówki” – szkoły zawodowej z Wejherowa na Pomorzu.

Proces zaczerniania się instalacji można śledzić także na żywo, dzięki transmisji online:

Kampania ma na celu nie tylko pokazanie zanieczyszczenia powietrza, ale również nakłania do działania. Zachęca do ocieplenia domów, a także do wymiany starych nieefektywnych kotłów i pieców. W sytuacji kryzysu energetycznego i niedoborów paliw rezygnacja z “kopciucha” i instalacja nowoczesnego, wydajnego źródła ciepła jest inwestycją, która nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ale również poprawi jakość powietrza – podkreślają eksperci z Polskiego Alarmu Smogowego.

Mapę tegorocznej „podróży” sztucznych płuc prezentuje poniższa grafika.

 class=

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.