Udostępnij

Zabrze zobaczyło, czym oddycha. Płuca czarne po kilku dniach

24.11.2022

Mobilna instalacja ze sztucznymi płucami odwiedziła Zabrze. To akcja Polskiego Alarmu Smogowego, która czarno na białym pokazuje czym oddychamy. W tym sezonie odwiedzi aż 63 lokalizacje. Jak wyglądają płuca ustawione w śląskiej miejscowości? Sprawdzamy!

Na czym polega inicjatywa? Dwumetrowy model ludzkich płuc jest ustawiany na rynkach i placach w różnych miejscowościach. Płuca „oddychają” zabarwiając śnieżnobiały materiał pokazując, czym na co dzień oddychamy. Taka instalacja „oddycha” przez dwa tygodnie w jednej lokalizacji. Wyniki bywają szokujące. Jak wygląda taki materiał po kilku dniach smogu widzimy na zdjęciu tytułowym. A na początku wygląda tak:

 class=
Instalacja mobilnych płuc w Czernichowie w 2021 r.

W zeszłym roku płuca wielokrotnie zabarwiły się smolistą czernią. Tak było na przykład w gminie Czerwionka-Leszczyny. Tam czarny odcień był rekordowy. Po dwóch tygodniach instalacja wyglądała tak:

Czerwionka-Leszczyny płuca
Płuca po 2 tygodniach „oddychania” w gminie Czerwionki-Leszczyny

Jakie powietrze w Zabrzu?

W połowie listopada inicjatywa dotarła do Zabrza. – Niestety, ale już po kilkunastu godzinach płuca zaczęły robić się szare. Dziś, po blisko tygodniu obecności w Zabrzu pokryte są szaro-czarną sadzą – mówi redakcji SmogLabu Agnieszka Rupniewska, radna miejska z Zabrza, przewodnicząca klubu radnych KO – Nowe Zabrze.

Rupniewska podkreśla, że kolor płuc nie jest dla niej zaskoczeniem. Miasto ma bowiem ma poważny problem z jakością powietrza. – Mobilne płuca zostaną w Zabrzu do końca listopada. To nie będzie zakończenie naszych działań w walce o czyste powietrze – zapewnia radna. Po zakończeniu akcji z płucami rozpocznie się kolejna kampania – „Zabrze Oddycha”.

[bafg id=”57293″]

Badania opinii publicznej w Zabrzu wskazują, że jakość powietrza to jeden z najpilniejszych tematów dla mieszkańców. – To tylko potwierdza, że wśród mieszkańców Zabrza jest wola i chęci do zmiany. Widać, że zależy im na dobrej jakości powietrza. Mieszkańcy potrzebują jednak wsparcia i pokierowania ich, jak i co zrobić. W „ekosystemie” dbania o powietrze każdy z nas ma do odegrania swoją rolę – mieszkańcy swoją, samorząd swoją i rząd swoją. Chcę zostać dobrze zrozumiana – edukacja i uświadamianie to jedno, a drugie bardzo ważne, to modernizacja i zmiana źródeł pozyskiwania ciepła – mówi nam radna Agnieszka Rupniewska.

Czytaj także: Pszczyna: Czarno na białym widać, jak fatalne jest powietrze [ROZMOWA]

Gdzie jeszcze dotrą płuca?

– Cztery lata temu w naszej pierwszej kampanii brała udział tylko jedna instalacja mobilnych płuc – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. – W tym sezonie grzewczym dysponujemy już siedmioma instalacjami, które odwiedzą aż 63 lokalizacje w dziewięciu województwach. Bardzo ważne w tej kampanii okazało się zaangażowanie aktywistów alarmów smogowych, społeczników i biznesu. Jedną z instalacji zbudowali uczniowie tzw. „samochodówki” – szkoły zawodowej z Wejherowa na Pomorzu.

Proces zaczerniania się instalacji można śledzić także na żywo, dzięki transmisji online:

Kampania ma na celu nie tylko pokazanie zanieczyszczenia powietrza, ale również nakłania do działania. Zachęca do ocieplenia domów, a także do wymiany starych nieefektywnych kotłów i pieców. W sytuacji kryzysu energetycznego i niedoborów paliw rezygnacja z “kopciucha” i instalacja nowoczesnego, wydajnego źródła ciepła jest inwestycją, która nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ale również poprawi jakość powietrza – podkreślają eksperci z Polskiego Alarmu Smogowego.

Mapę tegorocznej „podróży” sztucznych płuc prezentuje poniższa grafika.

 class=

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.