Udostępnij

Zakaz palenia węglem w Zabierzowie? Radni zajmą się uchwałą w tej sprawie

18.03.2021

W podkrakowskiej gminie Zabierzów trwają prace nad rezolucją dotyczącą wprowadzenia zakazu palenia węglem od 2029 roku. Pomysł ma poparcie wójt Elżbiety Burtan, a wkrótce dokumentem zajmą się zabierzowscy radni. Ostatecznie o zmianie prawa muszą jednak zadecydować władze wojewódzkie.

Podczas konferencji prasowej w siedzibie Urzędu Miasta Krakowa (15.03) zapowiedziano, że radni Zabierzowa zajmą się rezolucją w sprawie zakazu palenia węglem na terenie gminy od 2029 roku. Pomysł popiera wójt gminy, Elżbieta Burtan.

Jak podaje Dziennik Polski, radni zajmą się sprawą już podczas sesji 26 marca. Nie wiadomo jednak jeszcze, czy zakaz ma dotyczyć jedynie węgla, czy – wzorem Krakowa – także drewna. Kwestia ta będzie jeszcze dyskutowana.

Przypomnijmy: Ostatecznie o zakazie może zdecydować jedynie sejmik wojewódzki. W gestii radnych gminy pozostaje jedynie uchwała intencyjna z prośbą o przyjęcie określonych rozwiązań. Niedawno z podobną inicjatywą wyszli radni z Oświęcimia. Postulują wprowadzenie całkowitego zakazu palenia węglem od 2033 roku (więcej na ten temat informowaliśmy TUTAJ). Takiego zakazu chcą też Skawina, Krzeszowice, Tarnów i Rabka-Zdrój.

Czytaj także: Znamy banki, które pomogą w realizacji programu Czyste Powietrze. Pierwsze wnioski od połowy roku

W rozmowie z Radiem Kraków wójt Zabierzowa Elżbieta Burtan zapewniała, że gmina nie chce zostawić samymi sobie najmniej zamożnych mieszkańców, których nie stać na wymianę urządzeń grzewczych. „Jeśli rada podejmie tą decyzję (…), chcemy jeszcze wprowadzić nowy program [wsparcia – przyp. red.] z większą kwotą dotacji” – powiedziała Burtan, zwracając uwagę na szczególną sytuację osób, które niedawno wymieniły piec na urządzenie węglowe 5. klasy.

Zakaz węgla w innych gminach „obwarzanka”?

Małopolscy politycy partii Polska 2050 zwrócili się do 12 podkrakowskich gmin z proponowaną treścią rezolucji w sprawie zakazu palenia węglem. Zdecydowana odpowiedź przyszła na razie właśnie z Zabierzowa.

Czytaj także: Andrzej Guła: działania rządu w sprawie smogu są niespójne

Obecnie w krakowskim „obwarzanku” obowiązują przepisy takie same, jak w pozostałych gminach województwa małopolskiego. Używanie kotłów pozaklasowych będzie tam zakazane od 1 stycznia 2023 roku. Kotły 3. i 4. klasy trzeba natomiast zlikwidować do końca 2026 roku. Później ich dalsze wykorzystywanie będzie grozić karą nawet 5 tys. złotych.

Z danych opublikowanych przez Krakowski Alarm Smogowy wynika, że wymiana przestarzałych urządzeń grzewczych w „obwarzanku” przebiega bardzo powoli. W październiku ubiegłego roku pozostawało ich nadal ponad 33 tysiące. Dla porównania, w całym 2019 roku wymieniono niespełna 2,5 tys. urządzeń. Więcej na ten temat przeczytać można TUTAJ.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Keni

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.