Udostępnij

Twoje dziecko znów jest chore? Rodzice dla Klimatu podają rozwiązanie

10.01.2023

Zamiast leczyć – zapobiegaj. Takie jest założenie najnowszej kampanii społecznej, za którą odpowiada inicjatywa Rodzice dla Klimatu. Można ją usłyszeć w wielu rozgłośniach radiowych. Co jest najlepszym lekiem na kaszel u dziecka?

„Dzieci w Polsce wdychają najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie. To powoduje u nich alergię, astmę, problemy ze skupieniem, a nawet nowotwory” – informuje lektor w specjalnie przygotowanym spocie radiowym, który jest częścią kampanii. Parodiując reklamę syropu na kaszel inicjatorzy przekonują, że problem trzeba rozwiązywać u podstaw, a nie wciąż leczyć jego skutki. Najlepszy lek na kaszel? Czyste powietrze. Jak można ten cel osiągnąć? Naciskać na władzę w sprawie poprawy jakości powietrza.

– To naturalne, że jako rodzice chcemy, by nasze dzieci zdrowo rosły. Dbamy o ich dietę, wysyłamy na zajęcia sportowe, a gdy łapią infekcje, szukamy skutecznego leku – mówi Kamila Kadzidłowska, działaczka ruchu Rodzice dla Klimatu. – Niestety żaden lek nie da im odporności na największe zanieczyszczenie powietrza w Unii Europejskiej. Tu nawet najlepsza indywidualna strategia nie wystarczy. Potrzebne jest wspólne działanie i domaganie się o czystą zieloną energię w Polsce. Ta sprzyja nie tylko w walce o nasze zdrowie lecz także o klimat – wyjaśnia Kadzidłowska.

Dlaczego dzieci są szczególnie narażone na trujące powietrze? Ich układ oddechowy i immunologiczny nie są jeszcze w pełni rozwinięte, co czyni je bardziej podatnymi na działanie szkodliwych substancji. Po drugie, dzieci oddychają szybciej niż dorośli. Ze względu na niższy wzrost i zaleganie pyłów nisko przy ziemi, ich płuca wchłaniają więcej zanieczyszczeń – przypominają Rodzice dla Klimatu.

Badania potwierdzają: czystsze powietrze = zdrowsze dzieci

Badania dowodzą, że czyste powietrze to mniej chorób u dzieci. Na łamach SmogLabu opowiadała o tym prof. Ewa Czarnobilska, która razem z zespołem przebadała 75 tys. dzieci w ciągu dekady. Jakie były wyniki? Na przestrzeni dekady odsetek dzieci i młodzieży zgłaszającej dolegliwości związane z alergicznym nieżytem nosa spadł z 50 proc. do 35 proc. Z kolei jeśli chodzi o astmę oskrzelową odsetek osób zgłaszających ten problem zmalał z 22 proc. do 9 proc.

– Dla tego samego okresu sprawdziliśmy odczyty średnich stężeń pyłów PM10 i PM2.5. Głównie ten drugi wpływa na rozwój chorób alergicznych, ponieważ wnika głęboko do dróg oddechowych. Zauważyliśmy, że wraz ze spadkiem występowania alergii dróg oddechowych spadał także średni roczny wskaźnik stężenia pyłu PM2.5 – wyjaśniała prof. Czarnobilska.

Nie były to jedyne badania. Naukowczyni badała częstość występowania alergii i astmy u uczniów krakowskich szkół mieszkających przy głównych traktach komunikacyjnych. Pierwszą grupą były osoby mieszkające w pobliżu takich dróg. Druga grupa to młodzież mieszkająca powyżej 500 m od głównych ulic. Co się okazało?

Mieszkający w bliskiej odległości od traktów komunikacyjnych częściej cierpieli na alergiczny nieżyt nosa i astmę niż ci, którzy mieszkali w dalszej odległości od głównych dróg.

Prof. UJ dr hab. med. Ewa Czarnobilska

Jest to spowodowane z dodatkowym zanieczyszczeniem związanym z ruchem drogowym.

 class=

Cierpliwość rodziców na wyczerpaniu

Rodzice Dla Klimatu to grupa rodziców, którzy promują międzypokoleniowy aktywizm na rzecz budowania sprawiedliwości klimatycznej. Powstali, jako wsparcie młodzieżowych strajków klimatycznych, zachęcając innych dorosłych do działań na rzecz klimatu.

Zdaniem ruchu działania indywidualne nie wystarczą. Z tego powodu Rodzice dla Klimatu apelują o zmiany systemowe. Stale domagają się od rządu przystąpienia do celu neutralności klimatycznej, rozpoczęcia prac nad układem o nierozprzestrzenianiu paliw kopalnych, czy realizacji postulatów w związku z katastrofalną jakością powietrza w Polsce i jego wpływem na zdrowie dzieci.

To, że cierpliwość rodziców coraz częściej chorujących dzieci się kończy widać po kolejnych tego typu inicjatywach. Oprócz wspomnianej wyżej kampanii „Zdrowie Dzieci przede wszystkim”, podpisy pod petycją zbiera organizacja Akcja Demokracja razem z Fundacją Rodzic w Mieście.

Autorzy petycji domagają się m.in. dostosowania obowiązujących limitów zanieczyszczeń do standardów WHO, systemowego uspokajania ruchu samochodowego w przestrzeniach miejskich czy wprowadzenia ograniczeń w imporcie najstarszych samochodów. Petycja jest dostępna pod linkiem.

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.