Wyniki prac naukowców z University of Michigan to zła wiadomość dla alergików. Kolejne badanie potwierdza bowiem, że wraz z postępem zmian klimatycznych wydłużeniu ulegnie sezon pylenia. Wzrosnąć może także jego uciążliwość. Choć badanie dotyczyło USA, podobne wnioski płyną z analiz dotyczących Europy i innych miejsc na półkuli północnej.
Badacze z University of Michigan pochylili się nad problemem, który rokrocznie doskwiera milionom alergików na świecie. Okazuje się, że pod koniec obecnego stulecia sezon pylenia w Stanach Zjednoczonych może zaczynać się nawet 40 dni wcześniej niż miało miejsce w latach 1995-2014. Trwałby on przy tym nawet 19 dni dłużej. Ponadto koncentracja CO2 i wzrost temperatur mogą sprawić, że ilość pyłków emitowanych w ciągu roku wzrośnie nawet o 200 procent.
Wyniki wspomnianych badań opublikowano na łamach “Nature Communications”.
By ocenić, jak zmiany klimatyczne wpłyną na sezon pylenia w Stanach Zjednoczonych stworzono specjalny model predykcyjny. W próbie oceny przyszłych zdarzeń badacze wykorzystali dane na temat 15 najpowszechniejszych pyłków, zestawiając je z prognozami na temat ocieplenia.
Czytaj także: Lato na półkuli północnej może niebawem trwać pół roku. Badacze ostrzegają przed zmianami klimatu
Od łagodnych podrażnień, po poważne stany. Alergia atakuje także w Europie
W opublikowanym komunikacie naukowcy podkreślają wagę problemu. Skutki alergii obejmują objawy od łagodnych podrażnień, takich jak łzawienie oczu, kichanie lub wysypka, kończąc na poważniejszych stanach, takie jak trudności w oddychaniu czy anafilaksja. Z danych Amerykańskiej Fundacji Astmy i Alergii wynika, że w USA na alergie cierpi 30 proc. dorosłych i 40 proc. dzieci.
Nie musimy jednak czekać do końca wieku, by odczuć skutki ocieplenia. Z rezultatów badań opublikowanych przed trzema laty wynika, że już dziś obserwowana jest zmiana długości sezonu pylenia. Dane z 17 lokalizacji w 12 krajach na półkuli północnej pozwoliły naukowcom potwierdzić, że wraz ze wzrostem temperatur ulega on wydłużeniu. W większości tych miejsc spostrzeżono także wzrost ilości emitowanych pyłków. Więcej o wspomnianych wynikach informowaliśmy TUTAJ.
Badania prowadzone w północno-zachodniej Europie mówią z kolei o 60-procentowym wzroście intensywności pylenia do końca wieku. O szczegółach informowaliśmy TUTAJ.
_
Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie: Africa Studio / Shutterstock.com