Udostępnij

Zła wiadomość dla alergików. Sezon pylenia będzie coraz dłuższy

14.05.2022

Wyniki prac naukowców z University of Michigan to zła wiadomość dla alergików. Kolejne badanie potwierdza bowiem, że wraz z postępem zmian klimatycznych wydłużeniu ulegnie sezon pylenia. Wzrosnąć może także jego uciążliwość. Choć badanie dotyczyło USA, podobne wnioski płyną z analiz dotyczących Europy i innych miejsc na półkuli północnej.

Badacze z University of Michigan pochylili się nad problemem, który rokrocznie doskwiera milionom alergików na świecie. Okazuje się, że pod koniec obecnego stulecia sezon pylenia w Stanach Zjednoczonych może zaczynać się nawet 40 dni wcześniej niż miało miejsce w latach 1995-2014. Trwałby on przy tym nawet 19 dni dłużej. Ponadto koncentracja CO2 i wzrost temperatur mogą sprawić, że ilość pyłków emitowanych w ciągu roku wzrośnie nawet o 200 procent.

Wyniki wspomnianych badań opublikowano na łamach “Nature Communications”.

By ocenić, jak zmiany klimatyczne wpłyną na sezon pylenia w Stanach Zjednoczonych stworzono specjalny model predykcyjny. W próbie oceny przyszłych zdarzeń badacze wykorzystali dane na temat 15 najpowszechniejszych pyłków, zestawiając je z prognozami na temat ocieplenia.

Czytaj także: Lato na półkuli północnej może niebawem trwać pół roku. Badacze ostrzegają przed zmianami klimatu

Od łagodnych podrażnień, po poważne stany. Alergia atakuje także w Europie

W opublikowanym komunikacie naukowcy podkreślają wagę problemu. Skutki alergii obejmują objawy od łagodnych podrażnień, takich jak łzawienie oczu, kichanie lub wysypka, kończąc na poważniejszych stanach, takie jak trudności w oddychaniu czy anafilaksja. Z danych Amerykańskiej Fundacji Astmy i Alergii wynika, że w USA na alergie cierpi 30 proc. dorosłych i 40 proc. dzieci.

Nie musimy jednak czekać do końca wieku, by odczuć skutki ocieplenia. Z rezultatów badań opublikowanych przed trzema laty wynika, że już dziś obserwowana jest zmiana długości sezonu pylenia. Dane z 17 lokalizacji w 12 krajach na półkuli północnej pozwoliły naukowcom potwierdzić, że wraz ze wzrostem temperatur ulega on wydłużeniu. W większości tych miejsc spostrzeżono także wzrost ilości emitowanych pyłków. Więcej o wspomnianych wynikach informowaliśmy TUTAJ.

Badania prowadzone w północno-zachodniej Europie mówią z kolei o 60-procentowym wzroście intensywności pylenia do końca wieku. O szczegółach informowaliśmy TUTAJ.

_

Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Africa Studio / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.