Udostępnij

Zmiany klimatu i ryzyko epidemii. Ludzkość będzie miała kontakt z tysiącami nowych wirusów

23.06.2022

Na łamach czasopisma naukowego „Nature” opublikowano wyniki badań, według których dalsze ocieplenie globu prowadzić będzie do rosnącej liczby kontaktów ludzi z nowymi wirusami. W związku z wyższymi temperaturami liczne gatunki ssaków, w tym szczególnie niebezpieczne w tym kontekście nietoperze, będą przenosić siedliska w nowe miejsca. Autorzy badania dostrzegają ryzyko nowych epidemii i pandemii.

Symulacje komputerowe naukowców z Georgetown University wykazują, że w związku ze zmianami klimatycznymi zwiększać będzie się ryzyko nowych epidemii. Wyższe temperatury oznaczają bowiem konieczność migracji wielu gatunków ssaków, które są nosicielami wirusów potencjalnie zdolnych do przeniesienia się na człowieka.

Wyniki wspomnianych badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Nature”.

„Mechanizm ten dodaje kolejną warstwę do tego, jak zmiany klimatyczne będą zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt” – powiedział w oświadczeniu współautor badania, dr Gregory Albery z Georgetown University. Liczbę nowych wirusów, które ludzkość może spotkać w następnych 50 latach, oszacowano na kilka tysięcy.

Czytaj także: 2021 był 5. najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Najcieplejsze 7 to… ostatnie 7 lat

Klimat i ryzyko epidemii. Zagrożenie dla zdrowia publicznego

„Nie jest jasne, w jaki sposób te nowe wirusy mogą wpłynąć na gatunki, które je napotkają. Prawdopodobnie jednak wiele z nich przełoży się na nowe zagrożenia i przyczyni się do nowych epidemii u ludzi” – podkreśla dr Albery.

Autorzy badania podkreślają, że opisywane procesy mogą dziać się już w dzisiejszych warunkach. Czyli takich, w których globalne średnie temperatur wzrosły o 1,2 st. Celsjusza. Wysiłki na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych mogą nie powstrzymać rozwoju tych wydarzeń, stąd potrzeba monitorowania potencjalnych zagrożeń. Spośród ssaków, które mogą migrować wraz z ociepleniem, badaczy szczególnie martwią nietoperze, odpowiedzialne za większość nowych wirusów. Zdolność do latania pozwala im bowiem przemieszczać się na duże odległości.

Czytaj także: Zła wiadomość dla alergików. Sezon pylenia będzie coraz dłuższy

Potrzeba monitoringu związanego ze zmianami klimatu

Autorzy badania zwracają uwagę, że kwestia nowych wirusów nie jest tak nagłośniona, jak inne ryzyka związane z globalnym ociepleniem. Ich badania pokazują jednak, że w związku ze skalą zjawiska władze powinny rozważyć silniejsze wsparcie monitoringu w tym zakresie.

„Kiedy molosek brazylijski dociera aż do Appalachów [we wschodniej części Ameryki Północnej – przyp. red.], powinniśmy zainwestować w wiedzę na temat tego, jakich wirusów się spodziewać” – ocenia dr Colin Carlson z Georgetown University, główny autor badania. „Próba dostrzeżenia 'przeskoków’ [wirusów – przyp. red.] w czasie rzeczywistym to jedyny sposób. Tylko tak możemy być w stanie zapobiec ich rozprzestrzenieniu i większej liczbie pandemii” – podkreśla dr Carlson.

Jako przypadki tego rodzaju „przeskoków” z ostatnich lat wskazano COVID-19, SARS, ebolę i wirus zika. Naukowcy podkreślają przy tym, że rozwój nauki może pozwolić na lepsze radzenie sobie z problemem. „Jesteśmy bliżej przewidywania i zapobiegania kolejnej pandemii niż kiedykolwiek” – podkreśla dr Carlson, wskazując na potrzebę dalszych prac w tym zakresie.

_

Z pełnymi wynikami przytaczanego badania można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Manoej Paateel / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.