IMGW-PIB wydał komunikat, w którym omawia ostatni raport IPCC. W nawiązaniu do najnowszych ustaleń klimatologów państwowy instytut badawczy zwraca uwagę na zagrożenia wynikające ze zmiany klimatu w Polsce.
Przed kilkoma tygodniami ukazał się najnowszy raport Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Dokument, zwracający uwagę na skutki ocieplenia planety, został omówiony na stronach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW-PIB). Państwowy instytut zwraca w tym kontekście uwagę na skutki zmiany klimatu w Polsce.
„Lokalizacja geograficzna Polski powoduje, że zimą zwykle docierały do nas wilgotne masy powietrza i opady śniegu. Jednak w ostatnich latach pokrywa śniegowa w Polsce jest coraz mniejsza. Jej brak zwiększa częstotliwość i długotrwałość epizodów suszy, szczególnie w okresie wegetacyjnym, kiedy woda jest nam najbardziej potrzebna. Zasoby wodne będą w XXI wieku najważniejsze i ich dostępność może być źródłem konfliktów” – czytamy w komunikacie IMGW-PIB.
„W ostatnich latach ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery znów pikuje. To oznacza, że wzrost globalnej temperatury o 1,5 st. Celsjusza może nastąpić znacznie wcześniej. Czy za siedem lat? Należałoby przeprowadzić odpowiednie badania najnowszych danych, by na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Faktem pozostaje, że emitujemy więcej gazów cieplarnianych niż w scenariuszu business as usual i pozostaje nam coraz mniej czasu na zmianę tych trendów” – powiedział w oświadczeniu prof. Mirosław Miętus z IMGW-PIB, cytowany na stronach instytutu.
Przypomnijmy: W najnowszym raporcie IPCC przeczytać możemy m.in. że zmiany klimatu są obserwowane we wszystkich regionach świata i w obrębie całego systemu klimatycznego planety. Wiele spośród zmian nie ma precedensu na przestrzeni ostatnich tysięcy lub nawet setek tysięcy lat. Niektórych nie uda się powstrzymać w ciągu wieków lub nawet tysiącleci. Problem można jednak ograniczyć, decydując się na trwałe i zdecydowane obniżenie emisji CO2 oraz innych gazów cieplarnianych.
Zmiany klimatu w Polsce
Na filmie opublikowanym przez państwowy instytut badawczy zobaczyć możemy, jak w ostatnich dziesięcioleciach zmieniały się temperatury powietrza na terenie kraju. To jeden z wymiarów, który pokazuje, że problem zmian klimatu dotyka również Polskę.
Zagadnieniu ocieplenia został poświęcony również niedawny raport IMGW-PIB, zatytułowany „Klimat Polski”. „Współczesna zmiana klimatu (…) bezsprzecznie przybiera rozmiary, jakich nie obserwowano wcześniej na Ziemi w czasie, odkąd zamieszkuje ją gatunek ludzki” – możemy przeczytać w dokumencie, o którym więcej informowaliśmy TUTAJ.
W nieco bardziej odległej perspektywie zmiany klimatyczne to ponadto ryzyko niebezpieczeństw, które kojarzymy najczęściej z państwami Pacyfiku. Również nam zagraża bowiem podnoszący się poziom mórz. To, jak bardzo niszczycielskie będzie to zjawisko, zależy od scenariusza klimatycznego, który się ziści. A więc od sukcesu lub porażki planowanych działań na rzecz ochrony klimatu.
O tym, że w związku z ociepleniem planety pod wodą znaleźć się mogą m.in. część Gdańska i Półwyspu Helskiego, ostrzegał kilka miesięcy temu interdyscyplinarny zespół Polskiej Akademii Nauk. Więcej na ten temat informowaliśmy TUTAJ.
_
Z całością komunikatu IMGW-PIB na temat raportu IPCC można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie: Shutterstock/bardzo.photo