12 stycznia o godz. 10.00 odbędzie się webinarium „ZMIANY w programie CZYSTE POWIETRZE”, organizowane w ramach III edycji Akademii Czystego Powietrza. Wydarzenie skierowane jest w szczególności do branży instalatorskiej. Udział w nim może wziąć jednak każdy zainteresowany.
Akademia Czystego Powietrza to wspólna inicjatywa Polskiego Alarmu Smogowego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwa Klimatu, która wystartowała w 2020 roku. W ramach kolejnej, trzeciej już edycji Akademii w czwartek 12 stycznia o godz. 10.00 odbędzie się webinarium „ZMIANY w programie CZYSTE POWIETRZE”. Wydarzenie skierowane jest w szczególności do branży instalatorskiej. Udział w nim może wziąć jednak każdy zainteresowany.
Nagranie z webinarium będzie dostępne na kanale NFOŚiGW w serwisie Youtube.
“Zbliżające się webinarium jako pierwsze jest dedykowane tym osobom, które na co dzień pracują z programem Czyste Powietrze. To na przykład instalatorzy, firmy wykonawcze, ale i urzędnicy gminni, którzy pomagają w obsłudze beneficjenta oraz zachęcają ludzi do wymiany kopciuchów i termomodernizacji” – komentuje dla SmogLabu Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.
“Kwestie te są szczególnie ważne teraz. 3 stycznia ruszył program Czyste Powietrze w nowej odsłonie. Dokonano bardzo poważnych zmian, o które zabiegaliśmy od dłuższego czasu jako Polski Alarm Smogowy. Program stał się znacznie bardziej atrakcyjny ze względu na poziomy dofinansowania podwyższone nawet dwukrotnie. Przede wszystkim jednak program ten będzie w znacznie większym stopniu umożliwiał realizację inwestycji poprawiających efektywność energetyczną budynku. To na przykład termomodernizacja, docieplenie czy wymiana stolarki okiennej” – podkreśla lider PAS.
- Czytaj także: Wejherowski Alarm Smogowy nagrał film z pomorskimi lekarzami. “Czyste powietrze to inwestycja w zdrowie”
Szansa na podwojenie tempa wpływania wniosków
Webinarium dotyczące zmian w programie Czyste Powietrze odbędzie się w wyniku inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polskiego Alarmu Smogowego oraz Porozumienia Branżowego na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE).
„W ocenie POBE nowy program „Czyste Powietrze” jest szansą na istotne przyspieszenie termomodernizacji i wymiany kopciuchów, tak aby już w 2023 roku liczba wniosków podwoiła tempo do poziomu 5-6 tys. wniosków na tydzień, co pozwoli do końca dekady wymienić 3 mln tzw. kopciuchów. Wdrożone zmiany promują kompleksową termomodernizację budynków, wspierając większym dofinansowaniem działania związane z lepszą izolacją budynków” – napisano w komunikacie promującym wydarzenie. Więcej na temat zmian w programie Czyste Powietrze SmogLab informował TUTAJ.
“Jak najbardziej możliwe jest podwojenie tempa napływania wniosków w programie Czyste Powietrze. Szczególnie, że w poprzednich latach udawało się osiągnąć taki poziom, czyli 5 tys. wniosków tygodniowo. Żeby to się stało, konieczna jest większa promocja programu. Informacja na temat jego oferty musi szeroko trafić do polskich domów. Potrzebne jest przy tym większe zaangażowanie ze strony samorządów, zarówno lokalnych, jak i wojewódzkich, w promocję Czystego Powietrza” – zwraca uwagę Guła.
“Jeśli to się uda, będziemy oddychać w Polsce znacznie czystszym powietrze, a gospodarstwa domowe będą płacić niższe rachunki za ogrzewanie. Program Czyste Powietrze w nowej odsłonie kładzie nacisk właśnie na te rozwiązania, które pomagają koszty te obniżyć. To szczególnie ważne dziś, w dobie kryzysu energetycznego” – ocenia lider PAS.
_
Zdjęcie: Tadeas Skuhra/Shutterstock.com