Udostępnij

„ZMIANY w programie CZYSTE POWIETRZE”. Webinarium wyjaśni wątpliwości

11.01.2023

12 stycznia o godz. 10.00 odbędzie się webinarium „ZMIANY w programie CZYSTE POWIETRZE”, organizowane w ramach III edycji Akademii Czystego Powietrza. Wydarzenie skierowane jest w szczególności do branży instalatorskiej. Udział w nim może wziąć jednak każdy zainteresowany.

Akademia Czystego Powietrza to wspólna inicjatywa Polskiego Alarmu Smogowego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwa Klimatu, która wystartowała w 2020 roku. W ramach kolejnej, trzeciej już edycji Akademii w czwartek 12 stycznia o godz. 10.00 odbędzie się webinarium „ZMIANY w programie CZYSTE POWIETRZE”. Wydarzenie skierowane jest w szczególności do branży instalatorskiej. Udział w nim może wziąć jednak każdy zainteresowany.

Nagranie z webinarium będzie dostępne na kanale NFOŚiGW w serwisie Youtube.

“Zbliżające się webinarium jako pierwsze jest dedykowane tym osobom, które na co dzień pracują z programem Czyste Powietrze. To na przykład instalatorzy, firmy wykonawcze, ale i urzędnicy gminni, którzy pomagają w obsłudze beneficjenta oraz zachęcają ludzi do wymiany kopciuchów i termomodernizacji” – komentuje dla SmogLabu Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

“Kwestie te są szczególnie ważne teraz. 3 stycznia ruszył program Czyste Powietrze w nowej odsłonie. Dokonano bardzo poważnych zmian, o które zabiegaliśmy od dłuższego czasu jako Polski Alarm Smogowy. Program stał się znacznie bardziej atrakcyjny ze względu na poziomy dofinansowania podwyższone nawet dwukrotnie. Przede wszystkim jednak program ten będzie w znacznie większym stopniu umożliwiał realizację inwestycji poprawiających efektywność energetyczną budynku. To na przykład termomodernizacja, docieplenie czy wymiana stolarki okiennej” – podkreśla lider PAS.

Szansa na podwojenie tempa wpływania wniosków

Webinarium dotyczące zmian w programie Czyste Powietrze odbędzie się w wyniku inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polskiego Alarmu Smogowego oraz Porozumienia Branżowego na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE).

„W ocenie POBE nowy program „Czyste Powietrze” jest szansą na istotne przyspieszenie termomodernizacji i wymiany kopciuchów, tak aby już w 2023 roku liczba wniosków podwoiła tempo do poziomu 5-6 tys. wniosków na tydzień, co pozwoli do końca dekady wymienić 3 mln tzw. kopciuchów. Wdrożone zmiany promują kompleksową termomodernizację budynków, wspierając większym dofinansowaniem działania związane z lepszą izolacją budynków” – napisano w komunikacie promującym wydarzenie. Więcej na temat zmian w programie Czyste Powietrze SmogLab informował TUTAJ.

“Jak najbardziej możliwe jest podwojenie tempa napływania wniosków w programie Czyste Powietrze. Szczególnie, że w poprzednich latach udawało się osiągnąć taki poziom, czyli 5 tys. wniosków tygodniowo. Żeby to się stało, konieczna jest większa promocja programu. Informacja na temat jego oferty musi szeroko trafić do polskich domów. Potrzebne jest przy tym większe zaangażowanie ze strony samorządów, zarówno lokalnych, jak i wojewódzkich, w promocję Czystego Powietrza” – zwraca uwagę Guła. 

“Jeśli to się uda, będziemy oddychać w Polsce znacznie czystszym powietrze, a gospodarstwa domowe będą płacić niższe rachunki za ogrzewanie. Program Czyste Powietrze w nowej odsłonie kładzie nacisk właśnie na te rozwiązania, które pomagają koszty te obniżyć. To szczególnie ważne dziś, w dobie kryzysu energetycznego” – ocenia lider PAS.

_

Zdjęcie: Tadeas Skuhra/Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.