Po dwóch tygodniach stają się czarne. Mobilne płuca odwiedzą kilkadziesiąt miejsc w Polsce

689
0
Podziel się:

W Dniu Czystego Powietrza Polski Alarm Smogowy rozpoczyna czwartą edycję kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”. W tym sezonie grzewczym instalacje mobilnych płuc odwiedzą 63 lokalizacje w dziewięciu województwach. W kampanii pokazującej lokalnym społecznościom, jakim powietrzem oddychamy, weźmie udział aż siedem instalacji. Tegoroczna kampania jest realizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska.

Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Instalacja staje na dwa tygodnie w różnych lokalizacjach. Tam pokrywa się pyłem i – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza – przybiera grafitowy, a nawet czarny kolor. 

Od Wejherowa po Rybnik

W Dniu Czystego Powietrza (14 listopada) mobilne płuca można zobaczyć w Wejherowie na Pomorzu, Kcyni – Kujawsko-Pomorskie, Strzelinie na Dolnym Śląsku, Otwocku na Mazowszu, Nowym Targu na Podhalu oraz Rybniku i Czerwionce-Leszczynach w województwie śląskim.

– Cztery lata temu w naszej pierwszej kampanii brała udział tylko jedna instalacja mobilnych płuc – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. – W tym sezonie grzewczym dysponujemy już siedmioma instalacjami, które odwiedzą aż 63 lokalizacje w dziewięciu województwach. Bardzo ważne w tej kampanii okazało się zaangażowanie aktywistów alarmów smogowych, społeczników i biznesu. Jedną z instalacji zbudowali uczniowie tzw. „samochodówki” – szkoły zawodowej z Wejherowa na Pomorzu. Na Śląsku mobilne płuca ufundowała z własnych środków Fundacja Better Future. W kujawsko-pomorskim nową instalację wykonali aktywiści alarmu smogowego z niewielkiej Kcyni. Te trzy przykłady pokazują, że nasza kampania rozwija się nie tylko dzięki pracy aktywistów alarmów smogowych, ale również osób i instytucji zaangażowanych w walkę za smogiem – dodaje Siergiej – Liczymy na to, że po tym sezonie grzewczym do naszej kampanii przyłączy się więcej podmiotów.

mapa zobacz czym oddychasz
Lokalizacje mobilnych instalacji w ramach akcji „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”

W ocieplonym domu koszty o połowę niższe

Płuca odwiedzają głównie miejsca, w których nie ma pomiarów jakości powietrza. Mieszkańcy często nie mają świadomości, jakim powietrzem oddychają. Kampania „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” pokazuje jakie pyły gromadzą się w naszych płucach, ale również zachęca do zmiany. 

Kampania ma na celu nie tylko pokazanie zanieczyszczenia powietrza, ale również nakłania do działania. Zachęca do ocieplenia domów i wymiany starych nieefektywnych kotłów i pieców. W sytuacji kryzysu energetycznego i niedoborów paliw rezygnacja z “kopciucha” i instalacja nowoczesnego, wydajnego źródła ciepła jest inwestycją, która nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ale również poprawi jakość powietrza. Przy obecnych cenach ogrzewanie domu węglem spalanym w “kopciuchu” jest najdroższą metodą utrzymania komfortu cieplnego. Bardzo ważnym działaniem jest również ocieplenie domu. Aż 70 proc. polskich domów nie ma wystarczającego ocieplenia ścian i stropów. To z kolei sprawia, że ogrzewanie takich domów oznacza znaczne straty finansowe. Ciepło ucieka zwiększając koszty ogrzewania domu – w ocieplonym domu koszty obniżają się przeciętnie o około połowę.

Tak płuca w zeszłym roku zaczerniały się w Rybniku

Śląsk i Małopolska z mocnym startem

Podczas zeszłorocznej edycji instalacja w Czerwionce-Leszczynach pokazała największe zaczernienie. W tym roku płuca pojawią się jedenastu lokalizacjach na terenie województwa śląskiego. – Zaczynamy instalacjami w Rybniku i Czerwionkach-Leszczyny, gdzie w zeszłym roku zaobserwowaliśmy wyjątkowo złej jakości powietrze, co przełożyło sie na prawie czarny kolor płuc po dwóch tygodniach pobytu instalacji w tych miejscowościach – mówi działacz z Rybnika Emil Nagalewski.

Małopolska natomiast zaczyna akcję od Nowego Targu. Miasta, które nie od dzisiaj ma poważne problemy ze smogiem. – W naszym województwie płuca pojawią się w dwudziestu miejscowościach. Zaczynamy w Nowym Targu, mieście-symbolu małopolskiego smogu. – mówi Magda Cygan, aktywistka Nowotarskiego Alarmu Smogowego. – W naszym poprzednim rankingu najmocniej zanieczyszczonych miast w Polsce to właśnie Nowy Targ znalazł się na pierwszej pozycji. Liczę na to, że obecność płuc w rekordowej liczbie małopolskich miast pozwoli przekonać mieszkańców do wymiany kotłów i ocieplenia domów.

Kampania „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” jest realizowana w ramach projektu LIFE-IP MALOPOLSKA/LIFE14 IPE PL021. Projekt współfinansowany jest ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska. Wsparcia finansowego kampanii udzielili: Allegro.pl oraz Fundacja Better Future. Kampania została objęta patronatem honorowym Marszałka Województwa Śląskiego, Pana Jakuba Chełstowskiego. Kampania otrzymała wsparcie Screen Network, dzięki któremu pojawi się na ekranach cyfrowych tej firmy.

Podziel się: