Udostępnij

Mobilne „płuca” pokazały pomorski smog. Wielokrotne przekroczenia norm, choć „wcale nie jest tak źle”

16.12.2021

Akcja „Zobacz, czym oddychasz” dotarła na Pomorze – jedną ze stacji jest Wejherowo. Północ Polski nie kojarzy się ze smogiem. Okazuje się jednak, że makieta płuc z białego materiału również tam bardzo szybko zmienia kolor. Wątpliwości nie pozostawiają też pomiary mobilnej stacji informującej o stężeniach szkodliwych substancji.

W ramach akcji „Zobacz, czym oddychasz” makieta płuc rusza w Polskę, odwiedzając 40 miejscowości w dziewięciu województwach. Instalacja jest również wyposażona w aparaturę mierzącą stopień zanieczyszczenia powietrza. Dlatego tak ważne jest, że dociera ona również do mniejszych miejscowości, których mieszkańcy mają często problem z dostępem do informacji o stężeniach szkodliwych substancji w powietrzu.

Czytaj również: W weekend drony sprawdzą dym z kominów. Kara do 5 tys. złotych

Kolejnym przystankiem na trasie akcji „Zobacz, czym oddychasz” było Wejherowo. Pomorze nie kojarzy się z dużym smogiem. Jest on jednak dużym problemem dla mieszkańców, którzy założyli Wejherowski Alarm Smogowy. Niestety do tej pory w Wejherowie nie ma stacji pomiarowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Mieszkańcy i aktywiści opierają się na danych z niewielkich czujników, które informują o stężeniu szkodliwych pyłów w kilku miejscach w mieście.

„Zobacz, czym oddychasz”: Wejherowo ma problem ,ale jeszcze gorzej jest w mniejszych miejscowościach

Czujnik z makiety płuc był kolejnym urządzeniem, które informowało mieszkańców miasta o stanie powietrza. Instalacja stanęła w centrum i już po kilku dniach pokazała niepokojące wyniki.

– Jest źle, mimo że na wybrzeżu mamy jedynie nocne przymrozki, a kilka dni było bardzo wietrznych. Zanotowaliśmy przekroczenia średniodobowych norm przez siedem z czternastu dni, kiedy makieta stała w mieście. Byliśmy też w centrum, gdzie smog nie jest największy – mówi Tomasz Nowak z Wejherowskiego Alarmu Smogowego.

Instalacja po dwóch tygodniach ruszyła w dalszą drogę. Przez kolejne dni akcja „Zobacz, czym oddychasz” zagościła w Bolszewie – to miasteczko o wiele mniejsze niż Wejherowo.

– Tam było jeszcze gorzej – załamuje ręce Nowak. – Pomiary dochodziły do 400 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześcienny. Norma wynosi 50. A mieszkańcy mówili nam, że wcale nie jest aż tak źle, że postawiliśmy instalację we względnie dobrym miejscu.

Nowak cieszy się, że akcja porusza mieszkańców, choć głosy są rożne. Przyznaje, że w internecie działacze alarmu spotykają się z nieprzychylnymi komentarzami.

– To osoby, które dziwnie pojmują wolność – na przykład jako możliwość palenia w piecu byle czym. A własna wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się dobro drugiej osoby, na przykład prawo do oddychania zdrowym powietrzem.

Jak przekonuje Nowak, w „realu” mieszkańcy podchodzą do tematu z dużą świadomością problemu. Bo to, że dalej trapi on polskie wybrzeże, po prostu czuć.

Nie tylko Pomorze

Pięć mobilnych płuc pozwala dotrzeć jednocześnie w różne części Polski. Poza Wejherowem, akcja w tym sezonie grzewczym rozpoczęła się również w Czernichowie, Kłodzku, Goczałkowicach-Zdroju oraz Dębicy. W sumie akcja dotrze do 40 miejscowości na Podkarpaciu, Dolnym Śląsku, Śląsku, Małopolsce, Pomorzu, Mazowszu i Kujawach.

mapa zobacz czym oddychasz mobilne płuca

Źródło zdjęcia: materiały Wejherowskiego Alarmu Smogowego

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.