Udostępnij

Zrobili listę zaniechań i zaniedbań. Domagają się dymisji

22.01.2024

Domagają się odwołania dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, jego zastępców i kierowników. Skarga na RDOŚ w Krakowie trafiła wczoraj do Ministerstwa Klimatu i Środowiska szefowej tego resortu Pauliny Hennig-Kloski. Wczoraj przed siedzibą tej instytucji odbył się kolejny protest organizacji ekologicznych. Te oprócz zmiany dyrekcji RDOŚ, chcą również zmian w prawie.

To kolejny taki protest przed budynkiem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie. W 2022 roku organizacje pozarządowe wymieniły 7 przykładów zaniechań i zaniedbań. Tym razem jest ich aż 14.

Lista 14 zaniechań i zaniedbań RDOŚ

  • Uzgodnienie pozostających ze sobą w sprzeczności projektów uchwał Rady Miasta Krakowa w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego „Łąki na Klinach” i użytku ekologicznego “Łąki nad Rudawą”
  • Przewlekłe i mało rzetelne prowadzenie postępowania w sprawie wystąpienia na Potoku Olszanickim szkody w środowisku w wodach, w powierzchni ziemi oraz w gatunkach chronionych i chronionych siedliskach przyrodniczych, w związku z zanieczyszczeniem Potoku wprowadzanymi do niego ściekami.
  • Brak reakcji na katastrofę przyrodniczą i społeczną na obszarze Zachodniej Małopolski i Zagłębia Dąbrowskiego związaną z likwidacją kopalni rud cynku i ołowiu „Olkusz-Pomorzany”.
  • Brak kontroli w zakresie stanu środowiska w rejonie kombinatu metalurgicznego Arcelor Mittal Poland w Nowej Hucie i bezczynność wobec wniosku o zagrożenie szkodą w środowisku.
  • Wyrażenie zgody na umyślne niszczenie siedlisk oraz umyślne przemieszczanie w środowisku przyrodniczych okazów kruszczyka szerokolistnego, buławnika wielokwiatowego, buławnika mieczolistnego oraz pokrzyka wilczej jagody z terenu Leśnictwa Dubie.
  • Brak należytego postępowania w sprawie wniosku o poszerzenie obszaru rezerwatu przyrody „Madohora”.
  • Brak należytego postępowania w sprawie wniosku o utworzenie rezerwatu przyrody “Mała Puszcza Kleszczowska”.
  • Wyrażenie zgody na inwestycje narciarskie mimo znaczącego negatywnego oddziaływania na cele i przedmioty ochrony obszaru Natura 2000 Tatry PLC120001.
  • Wyrażenie zgody na inwestycję narciarską pn. „Budowa Centrum Przyrodniczo – Rekreacyjnego „Jarmuta”.
  • Wydawanie przez RDOŚ decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nie zawierających konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych (znak: 00.4210.8.2015.JS i 00.420.2.86.2018.TŚ)
  • Stosowanie w Decyzjach o środowiskowych uwarunkowaniach nieostrych sformułowań, które nie dają konkretnych i weryfikowalnych warunków i środków ochrony przyrody.
  • Dopuszczenie do zniszczenia siedlisk i umyślnego zabijania osobników chomika europejskiego przy budowie drogi ekspresowej S7 na odcinku Szczepanowice – Widoma.
  • Wadliwie przeprowadzone postępowanie szkodowe w sprawie katastrofy na rzece Wildze oraz brak wyjaśnienia przyczyn masowej śmierci ryb i innych organizmów wodnych.
  • Niewłaściwe prowadzenie postępowań w sprawach robót hydrotechnicznych na rzekach Małopolski.

„Ile lat mamy czekać?”

Jesteśmy tutaj dlatego, że RDOŚ umarza praktycznie wszystkie postępowania, wiele ciągnie się latami i nie jest nic prowadzone do końca. Chcemy, aby to się zmieniło – wyjaśnia Paweł Chodkiewicz wędkarz i Strażnik Rzek WWF. Nasze gorące tematy to m.in. zatrute tereny w Nowej Hucie, likwidacja rzeki Sztoły, zatruty potok Olszanicki przez ścieki z lotniska, zaorane łąki na Klinach, czy brak należytego postępowania w sprawie wniosku o utworzenie rezerwatu przyrody “Mała Puszcza Kleszczowska” – wymienia Cecylia Malik.

Chodzi m.in. o umorzenia tzw. szkód w środowisku – tłumaczą protestujący. RDOŚ cały czas zasłania się tym, że ustawa szkodowa taka jest i nie działa. No dobrze, więc ile lat mamy czekać, aż ktoś zmieni ustawę szkodową i dlaczego RDOŚ i GDOŚ, te instytucje same nie przygotują dokumentów do zmiany tej ustawy, bo wiedzą co nie działa? – pyta Paweł Augustynek-Halny z Koalicji Ratujmy Rzeki. Cały czas wystawiają się oprócz presji inwestorskiej i politycznej również na presję społeczną, bo cały czas mówią, nie to nie była szkoda w środowisku, umarzamy! A ludzie nie rozumieją tego, bo widzą tę szkodę. No więc, skoro prawo nie działa, trzeba je zmienić!

Domagamy się nowej dyrekcji i nowej rzetelnej kontroli RDOŚ w Krakowie – mówi Anna Treit z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot. Dwa lata temu tutaj też mieliśmy taki protest, teraz liczymy na nowe ministerstwo i Panią minister Paulinę Hennig-Kloskę, na nowych dyrektorów RDOŚ, że rozpatrzą naszą skargę ponownie i przychylnie, zwłaszcza że ilość spraw zwiększyła się dwukrotnie – przyznaje Treit.

Autor

Przemysław Błaszczyk

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.