Udostępnij

Deszcze z mikroplastiku. Na parki narodowe w USA spada go 1000 ton rocznie

18.06.2020

Najnowsze badania pokazują, że wraz z deszczem i wiatrem do parków narodowych w zachodniej części Stanów Zjednoczonych trafia ponad 1000 ton mikroplastiku rocznie. To ilość równoważna 123 milionów butelek plastikowych – wyliczają naukowcy z Utah State University.

Zespół naukowców z Utah State University przez 14 miesięcy badał próbki w 11 parkach narodowych USA, znajdujących się w zachodniej części kraju. Na postawie analizy pod kątem odkładania się włókien plastikowych udało się oszacować, jak duża jest skala zanieczyszczeń. W samych tylko 11 parkach objętych badaniem rocznie odkładać się może ponad 1000 ton plastiku, co naukowcy przeliczają na około 123 miliony butelek plastikowych.

Czytaj także: Mikroplastik jest nawet w morskiej bryzie

Zebrane cząstki mikroplastiku były analizowane pod kątem źródeł pochodzenia, a także prawdopodobnej drogi, którą dostały się do parków. Wskazano na dwa główne sposoby, w jakie plastik dostawał się na tereny chronione: wraz z opadami atmosferycznymi oraz z wiatrem.

W przypadku osadzania „na mokro” jako naistotniejsze źródło zanieczyszczeń wymieniono pobliskie gęsto zaludnione ośrodki miejskie, gdzie mikroplastiki włączane są w obieg wody. Jeśli natomiast chodzi o osadzanie się „na sucho”, pobrane włókna wykazywały ślady pokonywania dużych odległości w atmosferze, nawet pomiędzy kontynentami.

Czytaj również: Skąd się bierze mikroplastik? Uwalniasz go nawet otwierając butelkę

Większość drobinek tworzyw sztucznych, które zebrali naukowcy. stanowiły mikrowłókna pochodzące zarówno z odzieży, jak i materiałów przemysłowych. Około 30 proc. odnotowanych cząstek stanowiły mikrodrobinki o jasnych kolorach – jednak nie te powszechnie kojarzone z produktami higieny osobistej – lecz pochodzące najprawdopodobniej z farb i powłok przemysłowych. Inne cząstki były fragmentami większych kawałków plastiku, a więc tzw. mikroplastikiem wtórnym.

Naukowcy podkreślają, że w badaniach nie uwzględniono mikrocząstek białych oraz przezroczystych, ze względu na niezdolność aparatury od ich odróżnienia od innych drobin. Rzeczywista skala zanieczyszczeń może być więc większa.

Czytaj także: W Rowie Mariańskim odkryto skorupiaka, a w nim…mikroplastik. Nazwano go E. plasticus

Przypomnijmy: Mikroplastikiem nazywamy cząstki plastikowe o średnicy poniżej 5 milimetrów. W literaturze naukowej stosuje się rozróżnienie na mikroplastik pierwotny, który trafia do środowiska w formie odpowiednio małych drobin, oraz mikroplastik wtórny, który powstaje w wyniku rozpadu większych kawałków plastiku, już w środowisku. Coraz liczniejsze prace donoszą o powszechności zanieczyszczeń mikroplastikiem. Nadal nie ma pewności, czy mogą one szkodzić organizmom żywych, w tym zdrowiu ludzi.

_

Dostęp do pełnych wyników badań można uzyskać tutaj.

Źródło: Utah State University

Zdjęcie: Shutterstock/ Stephen Moehle

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.