Udostępnij

11 tysięcy naukowców bije na alarm wobec zmian klimatu. „Mamy moralny obowiązek, by ostrzec ludzkość”

06.11.2019

11 tysięcy naukowców z całego świata podpisało się pod raportem, stanowiącym podsumowanie analiz dotyczących prognozowanych skutków zmian klimatycznych. Zdaniem ich autorów aktualne tempo, w jakim ludzkość eksploatuje planetę, a także wzrost jej populacji, oznaczać będą „niewyobrażalne cierpienia dla mieszkańców wielu zakątków świata”.

„Na naukowcach spoczywa moralny obowiązek, by wyraźnie ostrzec ludzkość przed każdym katastrofalnym zagrożeniem i 'opisywać to tak, jak jest’ [w rzeczywistości]”. Od takich słów zaczyna się raport, będący równocześnie listem otwartym, pod którym podpisały się tysiące naukowców z całego świata. Ostrzegają oni, że jeśli nie zajdą głębokie zmiany w skali globalnej, ludzkość czekają „nieopisane cierpienia spowodowane kryzysem klimatycznym”.

Raport został przygotowany przez kilkudziesięciu naukowców, a następnie pod jego wnioskami podpisało się ponad 11 tysięcy kolejnych, pochodzących z 153 krajów świata.

Dokument ukazał się w nieprzypadkowym dniu: przed 40 laty w Genewie odbyła się bowiem pierwsza światowa konferencja klimatyczna. Publikacja miała miejsce w czasopiśmie naukowym BioScience, wydawanym przez Oxford University Press w imieniu Amerykańskiego Towarzystwa Nauk Biologicznych.

Autorzy raportu przeanalizowali dane z ostatnich 4 dekad, obejmujące m.in. poziom konsumpcji energii przez ludzkość, emisji dwutlenku węgla, eksploatacji zasobów naturalnych i mineralnych, wylesiania, topnienia czap lodowych, a także dynamiki przyrostu populacji ludzi na Ziemi. Powstały na tej podstawie model nie daje nadziei na optymistyczne wnioski: aktualny poziom konsumpcji i przyrostu ludności są tak wysokie, że będące ich pochodną zmiany klimatyczne „przyniosą w przyszłości niewyobrażalne cierpienia dla mieszkańców wielu zakątków świata”.

Czytaj także: Do roku 2050 zużycie energii na świecie ma wzrosnąć o połowę

6 rad dla ludzkości

W związku z wynikami analiz – a także „moralnymi obowiązkami”, o których wspomniano w dokumencie – naukowcy wymieniają 6 obszarów, w których jak najszybciej powinny zostać podjęte działania, by możliwie ograniczyć skutki kryzysu klimatycznego.

  1. Wytwarzanie energii. Powinno dążyć się do odejścia od paliw kopalnych i zastąpienia ich źródłami niewpływającymi niekorzystnie na klimat.
  2. Liczba populacji. Autorzy raportu podkreślają, że wzrost populacji na planecie jest nierównomierny, istotnie większy w krajach rozwijających się, dlatego to przede wszystkim tam podjęte powinny zostać działania. Wskazują oni, że poprzez edukację, szczególnie dziewcząt i kobiet, zwiększyć można zdolność obywateli do świadomego planowania rodziny.
  3. Lasy i namorzyny. Naukowcy wzywają do ich odtwarzania ze względu na ich zdolność pochłaniania dwutlenku węgla.
  4. Jedzenie. Ludzkość powinna jeść mniej mięsa i przeciwdziałać marnowaniu żywności.
  5. Zwrócenie uwagi także na inne gazy cieplarniane, w tym m.in. emisje metanu.
  6. Pogoń za wzrostem gospodarczym. Autorzy raportu sugerują, by nie wiązać celów gospodarczych jedynie ze wzrostem wskaźnika PKB, ale i troską o środowisko i zmniejszaniem nierówności społecznych.

 

Z pełną treścią dokumentu (w j. angielskim) można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Scharfsinn

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.