Udostępnij

11 z 12 najcieplejszych lat zanotowano po 2000 roku. A będzie jeszcze gorzej

15.01.2024

Ubiegły rok, kiedy przez Europę przetoczyły się fale upałów, był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów na kontynencie – tak wynika z raportu unijnego projektu badawczego Copernicus. Naukowcy zwracają uwagę także na ocieplenie obserwowane w dłuższej perspektywie: spośród 12 najgorętszych lat w historii pomiarów na kontynencie aż 11 miało miejsce po 2000 roku.

Copernicus to unijny program badawczy, uruchomiony przez Komisję Europejską we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. Instytucja zajmująca się m.in. obserwacją zmian klimatycznych opublikowała przed kilkoma dniami coroczny raport, który oficjalnie potwierdza podejrzenia wielu naukowców i zainteresowanych klimatem: rok 2019 był najgorętszy.

Z najnowszego opracowania Copernicusa wynika, że w ubiegłym roku w Europie średnia temperatur była o 1,24 st. Celsjusza wyższa niż średnia dla lat 1981-2010. Równocześnie 2019 rok był najcieplejszym w historii pomiarów na „starym kontynencie”. [Szczególnie dotkliwym dla Europy okresem było upalne lato, które z pewnością przełożyło się bezpośrednio na wzrost średniej. O odnotowywanych wówczas rekordach temperaturowych pisaliśmy m.in. tutaj.]

Czytaj także: W 2003 roku fala upałów zabiła w Europie 70 tys. osób. Czy jesteśmy gotowi na kolejne?

Warto podkreślić jednak, że wzrost średnich temperatur nie oznacza równomiernego wzrostu wskazań na termometrach – ani równomiernie w ciągu roku, ani po równo w poszczególnych regionach Europy. Autorzy raportu zwracają uwagę, że temperatury odnotowywane latem w niektórych częściach kontynentu były o 3-4 st. wyższe niż zazwyczaj, z kolei w europejskiej Arktyce odnotowano średnią temperatur o 0,9 st. Celsjusza niższą niż średnia wieloletnia.

Autorzy raportu zwracają ponadto uwagę na zmiany obserwowane w dłuższej perspektywie: spośród 12 najcieplejszych lat w historii pomiarów w Europie, aż 11 miało miejsce po roku 2000. Średnia temperatur z ostatnich pięciu lat na „starym kontynencie” była natomiast o blisko 2 st. wyższa niż jeszcze w drugiej połowie XIX wieku.

Czytaj także: Kluczowy szczyt klimatyczny ONZ przełożony przez koronawirusa

Naukowcy z Copernicusa wiążą problem wzrostu średnich temperatur ze wzrostem poziomu emisji gazów cieplarnianych na Ziemi, co dzieje się intensywnie od czasów tzw. rewolucji przemysłowej. W komunikacie wydanym przez projekt podkreślono, że pomiary w skali globalnej wskazują na wzrost średnich temperatur na poziomie 1,1 st. Celsjusza w porównaniu z okresem przedindustrialnym. Przypomnijmy: Założeniem tzw. Porozumienia Paryskiego jest zatrzymanie wzrostu na poziomie 2 stopni powyżej poziomu sprzed rewolucji przemysłowej oraz dążenie do spełnienia celu 1,5 stopnia.

Trend wzrostowy, jeśli chodzi o średnie temperatury na Ziemi, potwierdzają także prognozy na przyszłość.

Jak podaje „Guardian”, amerykańska agencja NOAA oszacowała na 70 proc. prawdopodobieństwo, że 2020 rok będzie jeszcze cieplejszy. Według brytyjskiego Met Office ryzyko, że zanotujemy kolejny rekord, wynosi 50 procent. Obydwa instytuty zgadzają się, że seria najgorętszych lat, rozpoczęta w 2015 roku, się przedłuży – według NOAA jest to pewne na 99,9 procent.

_

Dostęp do całości raportu Copernicusa (w j. angielskim) można uzyskać tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/sunday pictures

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.