Udostępnij

(15.02) Marsz Młodzieżowego Strajku Klimatycznego na Earth Strike PL

14.02.2019

Już jutro – 15 lutego – w Warszawie odbędzie się Marsz Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, który dołączy pod sejmem do pierwszego  Strajku dla Ziemi (Earthstrike PL). Młodzież spotyka się pod sejmem* o godz. 17.30.

Jak deklarują organizatorzy marszu – jest on zainspirowany działalnością nieustępliwej Grety Thunberg, która zapoczątkowała międzynarodowe młodzieżowe strajki, obejmujące dziś m.in. Wielką Brytanię, Niemcy, Belgię, a teraz także Polskę.

„Nie zgadzamy się na przemilczanie i ignorowanie problemu, który jest kwestią kluczową dla naszej przyszłości. To my – jako młodzi ludzie – w największym stopniu będziemy odczuwać skutki dzisiejszego braku decyzji” – napisano na facebookowej stronie wydarzenia.

Marsz Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zbierze się pod sejmem*  (informację zaktualizowano 15.02.2019 przyp. red.) o godzinie 17.30, gdzie o 18.00 rozpoczyna się warszawski Strajk dla Ziemi.

Strajk dla Ziemi

Strajk dla Ziemi – Earthstrike – to międzynarodowe wydarzenie, które odbędzie się 15 lutego w wielu miastach na całym świecie, w tym w Polsce.

„Protestujący chcą zwiększyć świadomość nadchodzącej katastrofy klimatycznej i wywrzeć presję na rządy oraz korporacje, by pilnie podjęły działania w celu ratowania ludzkości” – czytamy na polskiej stronie wydarzenia w serwisie Facebook.

Informacje dotyczące protestu w poszczególnych miastach Polski można znaleźć tutaj:

  • Warszawagodz. 18.00 pod Sejmem RP;
  • Opolegodz. 18.00 na Placu Wolności;
  • Krakówgodz. 18.00 na krakowskim Rynku;
  • Białystokgodz. 18.00, Rynek Tadeusza Kościuszki;
  • Lublingodz. 16.00 pod lubelskim Ratuszem.

 

*Tekst zaktualizowano 15.02.2019 z powodu zmiany miejsca spotkania, mającej związek z odbywającymi się w Warszawie uroczystościami pogrzebowymi premiera Olszewskiego.

Źródła: Earthstrike PL, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Grafika: Facebook/MSK

 

Zobacz też: Ponad 200 naukowców pisze, że strajkująca dla klimatu młodzież ma rację. “Mają prawo być źli”

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.