Udostępnij

Minister zasugerowała, że za młodzieżą stoją obce siły. Nie jest już ministrem

11.02.2019

Joke Schauvliege – minister środowiska we flamandzkim rządzie – w zeszłym tygodniu twierdziła, że według państwowych służb szkolne protesty w obronie klimatu są kierowane przez nieznane, obce siły. Po zdementowaniu informacji przez belgijski wywiad podała się do dymisji.

Jak informuje „The Guardian” – minister środowiska w rządzie Flamandii – wchodzącej w skład Belgii – zasugerowała podczas spotkania z rolnikami, że protesty młodzieży nie są ich inicjatywą, lecz są inspirowane z zewnątrz.

„Wiem, kto stoi za tym ruchem, zarówno niedzielnymi demonstracjami, jak i wagarowiczami” – mówiła Schauvliege. „Powiedziały mi to również służby bezpieczeństwa państwa. (…) Demonstracje klimatyczne to więcej niż spontaniczne działania solidarności z naszym klimatem „.

Krytyka słów minister

Wypowiedź ta została skomentowana przez belgijskie służby bezpieczeństwa, które oświadczyły, że o niczym nie informowały minister. Schauvliege, choć początkowo starała się bronić swojego stanowiska, ostatecznie złożyła rezygnację z pełnionego stanowiska.

Sprawę skomentowała Anuna De Wever – 18-letnia uczennica, jedna z inicjatorek protestów w Belgii: „To bardzo dziwne, że minister może kłamać na ten temat. To nieprawda. Czy możemy przestać wątpić w ruch?”.

„Zarzut ministra jest obrazą autentycznego zaangażowania tak wielu młodych ludzi” – napisano w oświadczeniu organizacji Youth for Climate, której założycielką jest De Wever.

Protesty młodzieży

Szkolne protesty w obronie klimatu trwają w Belgii od kilku tygodni. Największy do tej pory marsz, który odbył się dwa tygodnie temu w Brukseli, zgromadził 35 tysięcy uczestników.

Greta Thunberg, uważana za inicjatorkę i symbol protestów młodzieży, rozpoczęła swoją działalność przed szwedzkim parlamentem, gdzie domagała się realizacji postanowień porozumienia paryskiego. Rozpoznawalność zyskała m.in. dzięki wystąpieniom w ramach konferencji klimatycznej ONZ w Katowicach oraz w Davos.

W zeszły piątek do młodzieżowego protestu dołączyli także młodzi Brytyjczycy.

 

Źródło: The Guardian

Zdjęcie: Shutterstock/Alexandros Michailidis

 

Czytaj też: Zmiana klimatu: granica 1,5 stopnia może pęknąć w ciągu kilku lat

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.