Udostępnij

W 2019 roku w Indiach przez smog przedwcześnie zmarło 1,7 mln osób

11.01.2021

Raport opublikowany na łamach czasopisma „The Lancet Planetary Health” pokazuje skutki tragicznej jakości powietrza, z jaką zmagają się mieszkańcy Indii. Z przedstawionych analiz wynika, że w 2019 roku z powodu zanieczyszczeń zmarło tam przedwcześnie 1,67 miliona osób. To blisko 18 proc. wszystkich zgonów.

Raport został przygotowany przez organizację India State-Level Disease Burden Initiativs, przy współpracy 300 naukowców zajmujących się zdrowiem publicznym. Wyniki ich analiz opublikowano w „The Lancet Planetary Health”.

Z raportu wynika, że problem jakości powietrza nadal jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia w Indiach. Według najnowszych danych w 2019 roku z powodu zanieczyszczeń zmarło tam przedwcześnie 1,67 mln osób. To 17,8 proc. wszystkich zarejestrowanych zgonów.

Czytaj także: W Europie przynajmniej 400 tys. przedwczesnych zgonów związanych ze smogiem. Również na COVID-19

Te szacunki oznaczają istotne pogorszenie się warunków, w których żyją mieszkańcy Indii: z danych za 2017 rok wynika, że wówczas zanieczyszczenia powietrza były odpowiedzialne za 1,24 mln zgonów. To wzrost o blisko 35 proc.

Większość tych zgonów przypisano zanieczyszczeniom pyłami zawieszonymi (0,98 mln) oraz „domowemu smogowi” (0,61 mln), powstającemu w gospodarstwach domowych, m.in. podczas gotowania na przestarzałych urządzeniach opalanych paliwami stałymi. Autorzy zwracają jednak uwagę, że od 1990 roku śmiertelność związana z zanieczyszczeniami wewnątrz gospodarstw spadła o blisko 67 proc., podczas gdy liczba zgonów wynikająca ze stanu powietrza na zewnątrz wzrosła o 115 proc.

Czytaj także: Naukowcy z USA: narażenie na smog zwiększa ryzyko infekcji i zgonu z powodu COVID-19

Zwiększona śmiertelność z powodu zanieczyszczeń powietrza to jednak problem nie tylko Indii, ale i m.in. wielu krajów Unii Europejskiej. Z niedawnego raportu „Air Quality Index” wynika, że zła jakość powietrza skraca prognozowaną długość naszego życia o prawie dwa lata. Według opracowania „State of Global Air” w ubiegłym roku zanieczyszczenia powietrza przyczyniły się na świecie do 6,6 miliona zgonów. [Więcej o obydwu raportach pisaliśmy TUTAJ.]

_

Z wynikami wspomnianych badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Saurav022

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.