Analiza blisko 90 000 prac naukowych, które powstały w latach 2012-2020 nie pozostawia złudzeń: za zmiany klimatu odpowiada głównie działalność człowieka. To ostateczne obalenie powtarzanego co jakiś czas mitu, że w środowisku naukowym nie ma konsensusu w tej kwestii.
Najnowsze dane płyną z Cornell University w USA. Opublikowali je amerykańscy naukowcy w czasopiśmie Environmental Research Letters 19 października 2021 roku. Data nie jest przypadkowa, zbliża się szczyt klimatyczny Cop26 w Glasgow, który startuje już 31 października.
Naukowcy przeanalizowali dokładnie 88 125 prac spośród których kluczową rolę człowieka w postępujących zmianach klimatu negowało zaledwie 28 pozycji. To oznacza, że konsensus naukowy co do głównej przyczyny zmian klimatycznych jest niemożliwy do podważenia. Wcześniej takie same wnioski przedstawiał choćby raport IPCC, gdzie wskazano, że to właśnie ludzie spowodowali bezprecedensową i nieodwracalną zmianę klimatu.
Czytaj także: „Dużo pustych słów i niespełnionych obietnic”. Strajki klimatyczne wracają na ulice
„Sprawa zamknięta”
Analiza jest aktualizacją poprzedniego raportu, który pod lupę brał prace naukowe z lat 1991-2012. Wtedy okazało się, że antropogeniczne przyczyny zmian klimatu zgodnie wskazywało 97% naukowców. Pozostałe 3% były wodą na młyn klimatycznych denialistów.
Bezpośrednio po publikacji wyników brytyjski dziennik „The Guardian” pisze, że sprawa przyczyn zmian klimatu została ostatecznie zamknięta (eng. case closed). Jest to analogia do sądowych wyroków, jak również wypowiedzi autora badania. Tymczasem Mark Lynas z Alliance for Science na brytyjskim Cornell University skomentował doniesienia następująco:
– Sprawa jest naprawdę zamknięta. Nie ma nikogo środowisku naukowym, kto kwestionowałby antropogeniczne przyczyny zmian klimatu.
Podobnie sprawę skomentowali naukowcy z Polski. – To jest ważny artykuł, który pokazuje po raz kolejny, że prawa fizyki działają niezmiennie i niezależnie od jakichkolwiek opinii. Wierzę, że wraz z postępującymi nieubłaganie widocznymi zmianami klimatu, pomoże przekonać kolejne grupy sceptyków, iż działanie na rzecz klimatu jest absolutnie konieczne, jeśli ludzkość ma przetrwać – stwierdził dr hab. Jacek Pniewski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Z pełnymi wynikami raportu można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie tytułowe: shutterstock/JessicaGirvan