Udostępnij

Zmiana klimatu. Bobry wędrują na północ i zmieniają środowisko Arktyki

16.01.2022

Wraz z ociepleniem klimatu dochodzi do przemieszczania się bobrów coraz bardziej na północ, co istotnie wpływa na środowisko Arktyki. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu amerykańskiej agencji NOAA, w którym przyjrzano się ekspansji bobra kanadyjskiego. Inwazja gryzonia – choć do końca nie wiadomo, na ile powiązana z globalnym ociepleniem – może pogłębić zmiany, które zachodzą wraz ze wzrostem średnich temperatur.

Najnowsze ustalenia amerykańskich naukowców wskazują, że pogłębia się ekspansja bobra kanadyjskiego w kierunku północnym, czyli arktycznej tundry. Może to mieć istotny wpływ na krajobraz północnej Kanady i Alaski, które i tak znacząco zmieniają się przez zmiany klimatyczne. Charakterystyczne gryzonie słyną bowiem z budowania tam, zmieniając tym samym bieg rzek i tworząc zalewiska.

Najnowsze ustalenia na ten temat zaprezentowano w raporcie „Beaver Engineering: Tracking a New Disturbance in the Arctic”, opublikowanym na stronach amerykańskiej agencji NOAA.

Kluczowym dowodem w sprawie jest wzrost liczby stawów, powstałych za sprawą działalności bobrów w zachodniej Alasce. Udało się zidentyfikować ponad 12 tys. takich obszarów, przy czym większość z nich uległa podwojeniu w ciągu ostatnich 20 lat. Dla porównania, analiza zdjęć lotniczych tego obszaru z lat 1949-55 nie wykazała żadnych stawów, które miałyby związek z bobrami.

Czytaj także: Deszcz zamiast śniegu. Zmiana klimatu istotnie wpływa na Arktykę

Bobry i środowisko Arktyki

Dlaczego to ważne? Bobry budując swoje tamy zdolne są do zmiany biegu rzek i tworzenia stawów. To z kolei zwiększa obszar wód powierzchniowych, sprzyjając topnieniu wiecznej zmarzliny i uwalnianiu zgromadzonych w niej gazów cieplarnianych. Naukowcy wskazują, że nowe stawy mogą również sprzyjać pojawieniu się innych gatunków inwazyjnych, w tym ryb i bezkręgowców.

„Wiemy, że bobry mają znaczący wpływ na ekosystemy, które kolonizują” – powiedziała w oświadczeniu dr Helen Wheeler z Anglia Ruskin University. „Nie jest do końca jasne, czy ekspansja bobrów jest spowodowana wyłącznie zmianami klimatycznymi, czy zwiększoną populacją po historycznych ograniczeniach w wyłapywaniu bobrów (…). Może to być kombinacja tych czynników” – podkreśla dr Wheeler.

Czytaj także: Kanadyjska Arktyka rozmarza szybciej niż sądzono. Tak jak teraz miało być dopiero w 2090 roku

Przypomnijmy: Północnoamerykańska część Arktyki jest jednym z regionów najsilniej dotkniętych zmianami klimatu. Mowa o tym m.in. w najnowszym raporcie unijnej agencji Copernicus, która monitoruje wzrost średnich temperatur na świecie. Informowaliśmy o tym TUTAJ.

_

Z całością przytaczanych ustaleń naukowców można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Dan-Pepper / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.