Udostępnij

Najwięksi truciciele sadzą na potęgę, ale drzewa nie wystarczą, by powstrzymać zmianę klimatu

15.02.2019

Jak informuje BBC, według naukowców z NASA najwięksi światowi emitenci CO2 – Chiny i Indie – równocześnie najsilniej starają się spowalniać zmiany klimatu poprzez polityki zalesienia. Eksperci podkreślają jednak, że to nie wystarczy.

W raporcie przygotowanym przez amerykańską NASA podkreślono, że od 2000 roku „zazieleniono” ponad 5 tysięcy km2 (2000 mil kwadratowych), co oznacza wzrost o 5 procent. Jak wynika z danych satelitarnych, na których opiera się agencja, głównymi sprawcami są w tym przypadku Chiny i Indie, intensywnie inwestujące w rolnictwo, a w przypadku Państwa Środka także w leśnictwo.

Przodownicy „zazieleniania”

Wkład Chińskiej Republiki Ludowej w 42 proc. wynika z programów służących ochronie i zwiększaniu obszarów leśnych i tym samym walce ze skutkami erozji gleby.

32 proc. chińskiego i aż 82 proc. indyjskiego wkładu w zazielenianie planety pochodzi z intensywnie rozwijającego się rolnictwa, które musi podołać wyżywieniu wzrastającej liczny ludności obydwu państw. Produkcja zbóż, warzyw i owoców, a także innych upraw, wzrosła w obydwu krajach o 35-40 proc. od roku 2000.

Autorzy raportu podkreślili również, że trend zazieleniania może już wkrótce spowolnić – chociażby ze względu na trudności związane z nawadnianiem nowych roślin.

Zieleń nie uratuje klimatu

Prof. Ranga Myneni z Boston University powiedział w rozmowie z BBC News, że roślinność nie jest w stanie zrekompensować skutków globalnego ocieplenia. Tak więc nie wystarczy posadzenie drzew, by powstrzymać topnienie lodowców, podnoszenie się poziomów mórz, ekstremalne zjawiska pogodowe, czy też uniknąć wpływu zmiany klimatu na nasze zdrowie.

Również autorzy raportu NASA zwracają uwagę na fakt, że pozytywny dla klimatu wpływ zieleni będzie w coraz większym stopniu równoważony przez postępujący wzrost temperatur.

_

Źródła: NASA, BBC

Zdjęcie: Shutterstock/Yoreh

Czytaj też: Głodne niedźwiedzie polarne nawiedziły rosyjski region. Rząd decyduje: “Uśpić i wywieźć!”.

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.