Udostępnij

„Wyborcze słupki ważniejsze niż przyszłość”. Komentarze po europejskim fiasku klimatycznym

21.06.2019

Cztery kraje, w tym Polska, zdecydowały się zablokować decyzję Rady Europejskiej w sprawie neutralności klimatycznej. Cała wspólnota miałaby ją osiągnąć do 2050 roku. Eksperci ostro krytykują polskie weto w tej sprawie.

– To fatalna wiadomość. Podczas gdy radni i mieszkańcy wielu miast naszego kraju wzywają do ogłoszenia stanu klęski klimatycznej, polski rząd i polscy politycy po raz kolejny pokazali, że nie rozumieją jakie wyzwania niesie współczesność. Zmiany klimatu są najważniejszym wyzwaniem przed jakim stoimy, już dziś wpływają bowiem na zdrowie mieszkańców naszego kraju. – powiedział Zbigniew Karaczun, lider Koalicji Klimatycznej.

Do wyników negocjacji odniósł się również inny przedstawiciel tej instytucji, Krzysztof Jędrzejewski:

– Niestety, fiasko rozmów oznacza, że niektórych decydentów interesuje tylko krótkotrwały interes polityczny i wyborcze słupki, a nie naszą przyszłość. Dalej ulegają naciskom lobby przemysłu węglowego i innych paliw kopalnych zamiast dokonać niezbędnej sprawiedliwej transformacji i przestawienia gospodarki i energetyki na zielone tory. Taka polityka zapewni nam tylko jedno – piekło na Ziemi – ocenił Jędrzejewski.

Gdyby nie Polska, porozumienie poparliby też Czesi i Węgrzy – oceniła Izabela Zygmunt, specjalistka do spraw polityki europejskiej z Polskiej Zielonej Sieci. Jak dodała, sprzeciw nie opłaci się naszemu krajowi – mimo słów premiera o zabezpieczeniu polskich interesów.

–  Przez upór naszego rządu Unia nie wyśle ważnego sygnału politycznego i pojedzie z niczym na październikowy szczyt klimatyczny ONZ zwołany przez Antonio Guterresa. Ale to bynajmniej nie znaczy, że zwolni tempo dekarbonizacji, żeby poczekać na Polskę – oczekiwania obywateli są inne i pociąg transformacji energetycznej tak czy inaczej będzie nam odjeżdżał coraz szybciej, ze wszystkimi tego konsekwencjami dla polskiej gospodarki. Obiektywnie nie zyskaliśmy nic politycznie ani gospodarczo, za to pokazaliśmy się jako kraj nieodpowiedzialny i niesolidarny, tracąc resztki wiarygodności wobec unijnych partnerów oraz pozycję i argumenty w toczących się negocjacjach budżetowych. – stwierdziła ekspertka.

Do negocjacyjnej porażki odniósł się również klimatyczny ekspert europejskiego Greenpeace’u, Sebastian Mang. Winę dostrzegł jednak głównie po stronie zachodnioeuropejskich liderów.

– Za pomocą pustych słów nie odbudujemy domu zniszczonego przez lawinę błotną ani nie spłacimy rolnika, który stracił swoje zbiory podczas suszy. Merkel i Macron nie potrafili przekonać Polski, która mogłaby pociągnąć za sobą inne kraje. Ludzie domagają się działań podczas protestów, naukowcy ostrzegają, że mamy coraz mniej czasu na reakcję na kryzys. Nasze rządy miały więc szansę, by przewodzić zmianie i wesprzeć szybkie dojście do pełnej dekarbonizacji. Schrzanili. – mówił Mang.

Sprawę skomentowała też organizacja Climate Action Network Europe.

– Trudno uwierzyć, że te cztery kraje, kierując się interesami wąskiej grupy zanieczyszczających przedsiębiorstw, odniosły sukces w opozycji do szerokiego frontu na rzecz ambitnych celów klimatycznych w UE. To nieodpowiedzialny ruch w obliczu wyzwań, przed którymi stoimy. Przywódcy UE muszą pilnie powrócić do stołu negocjacyjnego na kolejnym posiedzeniu Rady, by uzgodnić wspólne stanowisku przed wrześniowym szczytem ONZ w sprawie działań klimatycznych. – zaznaczył Wendel Trio, dyrektor CAN Europe.

Sprzeciw, oprócz Polski, wyraziły również Estonia, Węgry i Czechy. Mimo to 22 pozostałe kraje wspólnoty już teraz w większości deklarują, że będą pracować nad zredukowaniem emisji gazów cieplarnianych na własną rękę.

Źródło zdjęcia: Greenpeace Europe / materiały prasowe

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.