Udostępnij

„Strajk klimatyczny” wybrany słowem roku przez słownik Collinsa. Zwrotu używano stukrotnie częściej niż w 2018

07.11.2019

Redakcja brytyjskiego słownika Collins Dictionary wybrała „strajk klimatyczny” słowem roku 2019. Odnotowano 100-krotnie większą częstotliwość jego użycia w porównaniu z rokiem poprzednim.

Redakcja brytyjskiego słownika języka angielskiego Collins Dictionary rokrocznie wybiera słowo roku, szczególnie istotne w przestrzeni publicznej, uwzględniając m.in częstotliwość jego pojawiania się w mediach. W 2016 roku wybrano słowo „Brexit”, w 2017 – „fake news”, natomiast w ubiegłym sformułowanie „single-use”, odnoszące się do produktów jednorazowego użytku.

Tegoroczny „zwycięzca”, jak podaje redakcja słownika, po raz pierwszy pojawił się w przestrzeni publicznej w roku 2015, gdy odbywały się pierwsze protesty młodzieży, wspierające uzgodnione wówczas Porozumienie Paryskie. Kończący się rok obfitował jednak w znacznie większą liczbę „strajków klimatycznych”, w których udział brała zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe.

W ostatnich miesiącach do czynienia mieliśmy z licznymi protestami, odbywającymi się pod szyldem „strajków klimatycznych„, także w Polsce, i to nie tylko w wielkich miastach. Młodzież zrzeszona w „strajkach” protestowała również w trakcie Wielkiego Tygodnia Rebelii, razem m.in. z aktywistami Extinction Rebellion. Przed kilkoma tygodniami masowe protesty, również z udziałem młodzieży, miały miejsce w Nowej Zelandii, gdzie na ulicę wyszło nawet 3,5 proc. ludności kraju.

 

Źródło: collinsdictionary.com, SmogLab

Zdjęcie: Shutterstock/MikeDotta

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.