Udostępnij

Fukushima znów chce produkować energię… tyle, że od teraz ze słońca i z wiatru

15.11.2019

Na ziemi zdewastowanej w wyniku znanej na całym świecie katastrofy już za 5 lat staną elektrownie wiatrowe i słoneczne. W ten sposób nieużytki, niegdyś pola uprawne, znów będą służyć człowiekowi. I to z korzyścią dla klimatu.

Jak informuje tokijski portal Nikkei Asian Review, w prefekturze Fukushima planowane są inwestycje w energetykę odnawialną, wyceniane na 21,75 mld dolarów amerykańskich. Środki zapewnione zostaną przez Bank Rozwoju Japonii oraz prywatnego pożyczkodawcę Mizuho Bank. Dzięki nim zaangażowani w przedsięwzięcie inwestorzy planują zbudować 21 elektrowni  – 11 słonecznych i 10 wiatrowych – które zapewniać mają Japończykom 600 MW*.

Czytaj również: Do roku 2050 zużycie energii na świecie ma wzrosnąć o połowę

Zadeklarowano, że instalacje zostaną zbudowane na dawnych terenach rolniczych, które w wyniku katastrofy nie nadają się już pod uprawy.

Plany te wpisują się w strategię energetyczną prefektury, która chciałaby stać neutralną klimatycznie do roku 2040. Bilans węglowy regionu zmienił się diametralnie po słynnej katastrofie w 2011 roku, ponieważ utracona elektrownia odpowiadała za 1/3 wytwarzanej energii. Powstałą lukę region planuje wypełnić źródłami odnawialnymi, w co dobrze wpisuje się wspomniana inwestycja. Jak poinformowano na stronach internetowych prefektury Fukushima, by wspierać OZE jednostka administracyjna podpisała umowę o współpracy z niemieckim landem Nadrenią Północną-Westfalią oraz ambasadą Danii. Planowana jest wymiana doświadczeń oraz zacieśnianie współpracy gospodarczej m.in.w zakresie wytwarzania energii elektrycznej.

Sprawdź także: Węgry budują zielone miasto. Ma być w całości zasilane OZE

Choć źródła odnawialne zyskują w Japonii popularność, energetyka tego kraju opiera się przede wszystkim na ropie naftowej, węglu i atomie. Według dostępnych statystyk z 2015 roku, OZE odpowiadają tam za około 10 procent produkcji energii.

Wspomniana katastrofa w Fukushimie miała miejsce w 2011 roku, kiedy to w region uderzyło wysokie na 10 metrów tsunami. Żywioł, w wyniku którego zginęło 19 tysięcy osób, uszkodził także miejscową elektrownię jądrowa, prowadząc ostatecznie do wycieku radioaktywnych substancji do morza. Ze skutkami skażenia służby walczą do dnia dzisiejszego. [Bardziej fachowo na temat skutków katastrofy w Fukushimie, także o związanych z nią skutkach dla zdrowia, przeczytać można tutaj.]

 

Źródła: Nikkei Asian Review, Prefectural Goverment of Fukushima, SmogLab

Zdjęcia: Shutterstock/PlusONE

*Artykuł edytowano 18.11.2019. Usunięto informację, za tokijskim źródłem, dotyczącą tego, w jakim stopniu nowe elektrownie zastąpią zamkniętą elektrownię jądrową.

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.