Udostępnij

Schwarzenegger, DiCaprio i Sting chcą walczyć o klimat poprzez edukację. Wraz z byłymi prezydentami USA

03.12.2019

„World War Zero” to koalicja klimatyczna powołana do życia przez demokratycznego senatora Johna Kerry’ego, której celem ma być walka z problemem zmian klimatycznych. Choć grupa nie deklaruje wspólnego scenariusza dla ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, zaangażowane w nią osoby chcą walczyć przede wszystkim poprzez edukację – uświadamianie innym, że problem istnieje i co w praktyce oznacza. W działalność grupy zaangażowali się amerykańscy muzycy, aktorzy, celebryci, ale i politycy.

W działalność „World War Zero” włączyli się m.in. Arnold Schwarzenegger (były gubernator stanu Kalifornia, z ramienia Partii Republikańskiej*), Leonardo DiCaprio (znany ostatnim czasem z działalności skoncentrowanej wokół problemów Amazonii), Sting, a także byli prezydenci Stanów Zjednoczonych, Bill Clinton i Jimmy Carter (Demokraci).

Walka o klimat niczym II wojna światowa

Odpowiedzialny za powołanie grupy John Kerry porównał zmagania z kryzysem klimatycznym do działań w trakcie drugiej wojny światowej. „Kiedy Ameryka została zaatakowana podczas II wojny światowej, odłożyliśmy na bok nasze różnice, zjednoczyliśmy się i zmobilizowaliśmy, aby stawić czoła naszemu wspólnemu wrogowi” – mówił Kerry w oficjalnym oświadczeniu. Do II wojny światowej nawiązuje również nazwa grupy – World War Zero – którą rozumieć można jako „wojnę światową o zero-emisyjność”.

Czytaj także: Sekretarz generalny ONZ na COP25: “Wciąż brakuje woli politycznej do zmian”

„Łączymy nieoczekiwanych sojuszników we wspólnej misji: sprawienia, by świat reagował na kryzys klimatyczny w taki sam sposób, w jaki zmobilizowaliśmy się, aby wygrać II wojnę światową. Dołącz do ruchu, byśmy mogli osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla netto i stworzyć przy tym miliony nowych miejsc pracy” – można przeczytać na oficjalnej stronie grupy.

Póki co nie są znane szczegóły działalności, która będzie podejmowana przez grupę, jednak z doniesień amerykańskiej prasy wynika, że chce ona się skupić przede wszystkim na przekonywaniu amerykańskiego społeczeństwa, że zmiany klimatyczne są istotnym problemem współczesnych czasów.

Klimat ważniejszy w kampanii prezydenckiej?

Ponieważ grupa została stworzona z inicjatywy czynnego senatora Partii Demokratycznej, trudno nie podejrzewać, że działalność proklimatyczna „World War Zero” stanie się częścią nadchodzącej (w pełnej krasie) kampanii prezydenckiej w USA. Szczególnie, że główny oponent Demokratów słynie właśnie ze zdystansowanego podejścia do spraw klimatycznych. [O wypowiedzianym przez Trumpa Porozumieniu Paryskim pisaliśmy m.in. tutaj.]

Do tej pory bowiem kwestia walki z kryzysem klimatycznym pojawiała się wśród polityków i polityczek Partii Demokratycznej, lecz największą wagę przywiązywała do niej raczej mniejszościowa grupa Demokratów, wśród której znajduje się m.in. Alexandria Ocasio-Cortez.

Czy nowa inicjatywa stwarza okazję, by w nadchodzącej kampanii temat ten stał się ważniejszy niż 5 lat temu? Na odpowiedź musimy jeszcze poczekać, a bez wątpienia decydujące będzie tutaj to, kogo Demokraci wybiorą swoim kandydatem w prawyborach.

 

Zdjęcie: Shutterstock/Denis Ivanov Photo

*Tekst zawierał pomyłkę, co do partii Schwarzeneggera.

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.