Udostępnij

Koronawirus: Greta apeluje, by piątkowe strajki przenieść do sieci. „Słuchajmy ekspertów”

12.03.2020

Greta Thunberg rekomenduje strajkującej dla klimatu młodzieży, by kolejnych piątkach protestowali poprzez działania w sieci. „Osobiście zalecam, abyśmy robili to, co mówią eksperci. Szczególnie w miejscach, gdzie ryzyko jest wysokie. My, młodzi ludzie, jesteśmy najmniej dotknięci wirusem, ale ważne jest, byśmy działali solidarnie z najbardziej narażonymi, w najlepszym interesie naszego wspólnego społeczeństwa” – apeluje aktywistka.

W kolejnych krajach wprowadzane są restrykcje dotyczące podróży oraz imprez masowych z powodu koronawirusa. W związku z zagrożeniem, o niegromadzenie się zaapelowała również Greta Thunberg, inicjatorka młodzieżowych strajków dla klimatu. Do tej pory piątkowe protesty potrafiły przyciągać dziesiątki tysięcy młodych osób w jednym miejscu.

Czytaj także: Koronawirus zatrzymał pasażerów, ale nie samoloty. By linie nie straciły pozwoleń, maszyny latają puste

„Osobiście zalecam, abyśmy robili to, co mówią eksperci. Szczególnie w miejscach, gdzie ryzyko jest wysokie. My, młodzi ludzie, jesteśmy najmniej zagrożeni wirusem, ale ważne jest, byśmy działali solidarnie z najbardziej narażonymi, w najlepszym interesie naszego społeczeństwa” – zaapelowała.

Czytaj również: Koronawirus to tylko początek? Topniejące lodowce mogą uwolnić kolejne źródła chorób

„Musimy postępować zgodnie z [zaleceniami – przyp. red.] ekspertów i nauki. Dotyczy to oczywiście każdego kryzysu. Teraz eksperci wzywają nas do unikania dużych zgromadzeń publicznych, by mieć większą szansę na spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa” – możemy przeczytać na Twitterowym kanale aktywistki. „Możecie dołączyć do #DigitalStrike (dosł. cyfrowego strajku) w nadchodzących piątkach. Opublikuj swoje zdjęcie na znak protestu, używając hasztagu #ClimateStrikeOnline!” – brzmi apel.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Florian Heiller

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.