Udostępnij

Z lodowców można odczytać historię. Naukowcy twierdzą, że w lodzie zostanie ślad po pandemii

15.05.2020

Głębokie warstwy ziemskich lodowców zawierają w sobie ślad czasów minionych – katastrof naturalnych, a także działalności człowieka. Naukowcy z Ohio twierdzą, że ze względu na spadek poziomów zanieczyszczeń powietrza, lód „zapamięta” także pandemię COVID-19.

Nietknięty lód lodowcowy to dla naukowców cenne źródło informacji o przebiegu naturalnych dziejów planety, a także historii ludzkiej. Naukowcy z Ohio State University, którzy specjalizują się w badaniu przeszłości w ten sposób, uważają, że ślad po sobie zostawi także COVID-19.

„Ślad [obecnej sytuacji – przyp. red.] zostanie uwięziony w lodzie i zachowany” – powiedział Lonnie Thompson, profesor nauk o ziemi na Ohio State University. „A to oznacza, że ​​za 100 lub 200 lat lód pokaże wszystko, co zachodzi teraz w atmosferze, opowiadając o tym przyszłym pokoleniom. (…) Oczywiście zakładając, że w przyszłości nadal będą istnieć lodowce” – dodaje badacz.

Czytaj także: Koronawirus to tylko początek? Topniejące lodowce mogą uwolnić kolejne źródła chorób

Każdego roku śnieg i lód powstają w lodowcach na całym świecie, a w najzimniejszych miejscach nie dochodzi do ich topnienia. Docierając do tych miejsc, naukowcy pobierają odpowiednio głęboką próbkę, która stanowi swojego rodzaju dokumentację minionych lat. To m.in. w ten sposób możliwe jest szacowanie poziomów dwutlenku węgla na Ziemi w czasach przed powstaniem nowoczesnej nauki.

Naukowcy podkreślają, że już dziś widzimy zmiany na tyle istotne, by mogły one odcisnąć swój ślad w warstwach lodu. Dotyczy to szczególnie poziomów dwutlenku azotu i dwutlenku siarki, których emisja znacząco spadła w Chinach i części Stanów Zjednoczonych.

O spadkach emisji zanieczyszczeń powietrza i dwutlenku węgla, związanych ze stanem epidemii, pisaliśmy m.in. TUTAJ i TU.

_

Źródło: Ohio State University

Zdjęcie: Shutterstock/I. Noyan Yilmaz

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.